Połączenie delikatności Mistrza Komedy ze współczesnymi aranżacjami, wirtuozerią Leszka Możdżera, przywracającego mniej znane utwory wszystkim znanego kompozytora, to zapowiedź wyjątkowego koncertu. To będzie ekscytujący, zimowy wieczór. Jedyny taki w Katowicach.
Komeda Unknown 1967
Kiedy wydawało się, że z twórczością Komedy zrobiono już wszystko, do Piotra Schmidta zwrócił się Krzysztof Balkiewicz – Prezes Stowarzyszenia Opieki Nad Spuścizną Krzysztofa Komedy, który przekazał mu 6 odnalezionych w archiwum i nieopublikowanych dotąd kompozycji Komedy. Utwory miały trafić na płytę „Moja słodka europejska ojczyzna”, jednak ostatecznie tak się nie stało. Piotr Schmidt wziął te “znaleziska”, zaaranżował i wydał w 2022 roku na albumie „Komeda Unknown 1967”. Jak przekonuje Balkiewicz, „Piotr Schmidt wraz z przyjaciółmi oddał hołd Krzysztofowi Komedzie w 90. rocznicę jego śmierci w sposób absolutnie genialny. Wydaje się, że nasza europejska ojczyzna czekała na tę muzykę…”.
Sukces płyty pozwolił młodemu przedstawicielowi sceny jazzowej wejść do studia, by zrealizować kolejny materiał – „Hearsay” (SJRecords, 2023). „Hearsay Album” został zarejestrowany podczas tej samej, co Komeda, sesji nagraniowej. Pokazuje on nowy kierunek w twórczości Schmidta. Na album składają się opowieści, które krążą wokół artystów, ich życia i dokonań, odnoszą się do zasłyszanych informacji bez potwierdzenia, które często prowadzą do nieporozumień i zafałszowanego postrzegania rzeczywistości.
Piotr Schmidt to urodzony w 1985 roku trębacz jazzowy, producent muzyczny, lider zespołów, wydawca, adiunkt na wydziale Jazzu PANS w Nysie. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, na której w czerwcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk muzycznych. Na koncie ma 16 wydanych, autorskich płyt. Od 2011 roku regularnie notowany na podium w kategorii Najlepszy Trębacz Roku w ankiecie Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Ten Typ Mes, Walter Smith III, Alex Hutchings, Ernesto Simpson, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Karolak, Apostolis Anthimos, czy Marek Napiórkowski.
Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. Światowej klasy pianista, eksplorator i oryginalny twórca. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. Dyplom gdańskiej Akademii Muzycznej uzyskał w 1996 roku. Ostrogi zdobył w zespole klarnecisty Emila Kowalskiego, a pierwszą próbę z zespołem Miłość odbył na swoje 20. urodziny. Był członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego, a w 1992 otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors. Zwyciężał we wszystkich kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii ‘Fortepian’, wielokrotnie uznany Muzykiem Roku. Nagrywał płyty m.in. z: Tomaszem Stańką, Januszem Muniakiem, Michałem Urbaniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Adamem Pierończykiem, Henrykiem Miśkiewiczem, czy Zbigniewem Preisnerem. Od lat współpracuje z mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem, wliczając w to nagranie nagrodzonej Oscarem muzyki do Finding Neverland.
Możdżer koncertował i nagrywał też z międzynarodowymi gwiazdami takimi jak : David Friesen, Pat Metheny, Arthur Blythe, Buster Williams, Billy Harper, Joe Lovano, Archi Shepp, David Liebman, Charles Fox, Lester Bowie, David Gilmour, Marcus Miller, John Scofield, Steve Swallow, Eddi Daniels, Tan Dun. Pianista najpełniej odnajduje się w projektach solowych i autorskiego trio z Larsem Danielssonem i Zoharem Fresco.
Koncert odbędzie się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (Pl. W. Kilara 1). Wydarzenie rozpocznie się 7 stycznia 2024 roku, o godz.20.00.
Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Muzyczne Śląski Jazz Club Agencja “Koncertowa” | New Talents Generation.