Obok wystawy sztuki, organizatorzy zapraszają na koncerty artystów, oprowadzenia po wystawie, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, spotkania z artystami czy warsztaty. Można będzie spędzić noc na pustyni. Tegoroczna edycja ogniskuje się na tematach ekologicznych i kulturowych, zwracając szczególną uwagę na kondycję psychiczną współczesnego człowieka. Hasło towarzyszące: #artofnature
Na wystawę „Nie widzieliśmy niczego, co wyglądałoby tak samo” złożą się instalacje zaproszonych edycji artystów wizualnych: Magdaleny Lazar, Zuzy Golińskiej, Natalii Bażowskiej, Alicji Klimek, Kornela Janczego, Norberta Delmana, Michała Smadka, będzie można wysłuchać oprowadzenia kuratorskiego Ady Piekarskiej, czy wyruszyć na spacer z Krzysztofem Maniakiem. Z Aretą Szpurą będzie można porozmawiać m.in. o pustynnieniu świata, a z Jakubem Żulczykiem o życiu na trzeźwo.
Muzycznie festiwal uświetnią koncerty Mikromusic Acoustic Trio i Meli Koteluk (akustycznie), a także flecistki i harfonistki Antoniny Nowackiej.
Jak mówi Ada Piekarska, kuratorka wystawy, „Przez wieki teren Pustyni Błędowskiej ulegał kolejnym przemianom – na miejscu piasku i żwiru epoki lodowcowej pojawił się gęsty las, którego intensywna eksploatacja, rozpoczęta około XIII wieku przez pobliskiekopalnie srebra i ołowiu, doprowadziła do powstania pustyni o pochodzeniu antropogenicznym. Jednak w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat obszar ten zaczął ponownie zarastać – obecnie podejmuje się działania mające na celu przywrócenie pustynnego krajobrazu i ochronę napiaskowych siedlisk przyrodniczych. Niejednoznaczny status, a także historia przemian tego niecodziennego obszaru służą za punkt wyjścia do rozważań na temat napięć pomiędzy eksploatacją i ochroną, próbą powstrzymania zmian i koniecznością adaptacji do zmieniających się warunków.”
Otwarcie imprezy zaplanowano 6 lipca na godz. 12:00. Więcej informacji na: lawofthedesert.com