Najnowszy, fantastyczny singiel Vanishing Mind to ostatnia premiera przed publikacją “Lethe” – pełnowymiarowego albumu OS.SO, songwriterki i producentki muzycznej.
W utworze można usłyszeć inspiracje twórczością Krzysztofa Pendereckiego czy Jonnego Greenwooda. Solową partię w Vanishing Mind wykonała altowiolistka Magdalena Szczebiot. Do utworu powstał również teledysk, o którym tak mówi sama OS.SO: „Jest spełnieniem jednego z moich wizualnych marzeń. Dwa lata temu na Instagramie przypadkowo trafiłam na kostiumy ukraińskiej marki DZHUS, awangardowe, dzikie, pełne ruchu. Od razu przyszedł mi do głowy scenariusz na teledysk z wykorzystaniem tych niezwykłych kostiumów. Irina, założycielka i główna projektantka marki w tym roku uciekła przed wojną do Warszawy, a nasze spotkanie wypadło w bardzo smutnych okolicznościach. Współpraca z ukraińskimi artystami w tak trudnym dla nich czasie jest dla mnie niezwykle istotna, cieszę się, że przez swoją sztukę mogę pokazać prace innych twórców, wesprzeć ich działania.”
Album „Lethe” ukaże się już 29 września i zawierał będzie 11 autorskich kompozycji, zaaranżowanych i wyprodukowanych przez samą OS.SO. Z płyty poznaliśmy już m.in. utwór Waterfall, o którym pisałem na muzobar w odc. 31. Zapowiada się jedna z najciekawszych płyt tego roku na naszej scenie.
Dziś premiera płyty „Monomiasto” zespołu Monofon. To ostatni muzyczny projekt współtworzony przez nieżyjącego już Jacka „Budynia” Szymkiewicza.
Zespół powstał w 2020 roku, jako inicjatywa muzyków Lao Che – Rafała Boryckiego (bas) i Michała „Dimona” Jastrzębskiego (perkusja), oraz Michała Wójcika (gitara). Przy powstawaniu płyty współpracowali także Halszka Nabira (instrumenty klawiszowe, kornet) oraz wspomniany „Budyń”, którego teksty znalazły się na albumie, i który sam je (poza jednym) zaśpiewał. Na album składa się 10 utworów-opowieści o mieście, w przeróżnych aspektach jego nie fizycznego funkcjonowania. Kilka dni temu premierę miał ostatni z utworów i teledysków promujących płytę, Stoimy na dachu.
Płyta ukazała się nakładem Mystic Records.
Dominik Kearney nie zwalnia tempa i dzieli się z nami kolejnym singlem, Rzeka. Ten trwający niecałe dwie i pół minuty utwór jest naturalnym rozwinięciem opowieści artysty o polskiej rzeczywistości zastanej. Jak zawsze, Dominik naładował tekst krótkimi i dosłownymi komentarzami, w których po pierwszym przesłuchaniu łatwo się zgubić, ale przy kolejnych już łatwiej… odnaleźć. Nagranie Rzeka (prod. B2m_beats) jest od dziś do obejrzenia w wiadomym serwisie, i poniżej.
17 września w łódzkiej Fabryce Sztuki odbędzie się koncert w ramach cyklu „Fortepiany Wolności”. Kuba Sokołowski wykona kompozycje Valentyna Silvestrova i pieśni ukraińskie.
Sokołowski to pianista i kompozytor, wykładowca Uniwersytetu F. Chopina w Warszawie, stypendysta School Of Improvisational Music. Jako solista współpracował, realizując fonograficzne projekty z zespołem Hedone, Michałem Jeziorskim (duet Apollos), Maciejem Obarą, Tomaszem Dąbrowskim, Evanem Ziporynem, Mikołajem Pałoszem. Od 2018 r. związany z wytwórnią Bôłt Records, nagrał solowe kompozycje Szabolcsa Eszteny’ego z kompletem Muzyk Kreowanych. Zrealizował również: „Muzyczki” H. M. Góreckiego, autorski projekt ERRATA z Pawłem Stasiewiczem, Kompozycje Bogusława Schaeffera z Piotrem Zabrodzkim oraz projekt JAGD pod kuratelą Barbary Kingi Majewskiej z Emilem Miszkiem, Hubertem Zemlerem, Miłoszem Pękalą i Jurkiem Rogiewiczem.
Program sobotniego koncertu wypełnią kompozycje ukraińskiego kompozytora Valentyna Silvestrova oraz ukraińskie pieśni. W połowie lat 60. XX wieku Silvestrov stał się słynnym kompozytorem kierunku awangardowego, korzystając z techniki dodekafonicznej, aleatorycznej i sonorystycznej. W kolejnej dekadzie kompozytor porzucił techniki awangardowe i zaczął orientować się na postmodernizm. Jego dorobek twórczy obejmuje m.in.: symfonie, utwory na chór, dzieła wokalne, m.in. cykl “ciche pieśni”, utwory fortepianowe (sonaty) oraz muzykę filmową.
„Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 14. edycji Festiwalu Soundedit.
23 października z kolei, w katowickim Spodku grupa Dżem zagra koncert z udziałem orkiestry „Le Quattro Stagioni”.
Zespołu Dżem nie trzeba nikomu przedstawiać. Na muzycznej scenie prawie 50 lat, na koncie ponad 30 płyt studyjnych i koncertowych, w tym wiele ze statusem złotej czy platynowej. Obecny skład to: Maciek Balcar, Janusz Borzucki, Adam Otręba, Beno Otręba, Jurek Styczyński, Zbyszek Szczerbiński.
Orkiestra „Le Quattro Stagioni” została założona w grudniu 2000 roku przez dyrygenta i skrzypka, menedżera kultury Tadeusza Żmijewskiego. Orkiestra czuje się świetnie zarówno w programie symfonicznym, operowym, musicalowo – operetkowym czy rozrywkowym, ale też w kameralnych, barokowych brzmieniach. Na scenie pojawi się 42 uzdolnionych muzyków, w tym gościnnie artyści pochodzący z Ukrainy.
Organizatorem koncertu jest Wagart, a współgospodarzem Miasto Katowice.