Blindead 23 to nowy, eksperymentalny zespół metalowy, założony przez Mateusza „Havoca” Śmierzchalskiego, znanego z klasycznych albumów Behemotha („Thelema.6”, „Zos Kia Cultus”) oraz własnego zespołu, Blindead, których pamiętamy z albumów „Absence”, „Affliction XXIX II MXMVI” czy „Niewiosna” (ten ostatni z 2019 roku). W Blindead 23 wspierają go: Roger Öjersson (Katatonia, Tiamat), Patryk Zwoliński (ex-Blindead), Maciej Janas (Ketha), Vinicius Nunes i Paweł Jaroszewicz (Antigama, Obscure Sphinx, ex-Vader, ex-Decapitated).
Jaki jest efekt tej złożonej współpracy? Przedsmak daje nam singiel Towards the Dark, wielowarstwowy muzycznie, oparty na melodyjnym i chwytliwym wokalu Öjerssona. Tak Mateusz wyjaśnia genezę singla i samego zespołu: „Przez ostatnie dwa lata zbierałem się w sobie po próbie samobójczej spowodowanej długim epizodem maniakalnym, który doprowadził mnie do uzależnień. Mieszanka terapii, trzeźwości i leczenia przywróciła mnie do życia zarówno na poziomie osobistym, jak i twórczym. ‘Towards the Dark’ narodziło się po wielu godzinach rozmów telefonicznych między Rogerem Öjerssonem z Katatonii a mną, w trakcie terapii i rehabilitacji, przez które przechodziłem. Był dla mnie dobrym przyjacielem i wsparciem. W ten sposób narodziła się inspiracja dla zespołu.”
Premiera płyty Blindead 23 planowana jest na pierwszą połowę 2023 roku. Jej pProducentem jest David Castillo, znany ze współpracy z takimi zespołami jak Carcass, Opeth, Katatonia czy Leprous.
Kolejny nowy projekt ma alt rockowej mapie Polski. Stoi za nim stoi dwójka muzyków związanych z poznańską sceną.
Jak możemy przeczytać w oficjalnych materiałach grupy, „Sour Blood to rytuał emocji porywających duszę w stany, z których nie ma już powrotu. Żyjąc, Człowiek staje się naczyniem dla swoich pragnień, ambicji, lęków, i tańczy ze Śmiercią w złudzeniu, że to On dyktuje krok. Sour Blood to próba poznania uczucia, gdy puszcza się Jej dłoń.”
Here Not Waken to drugi utwór Sour Blood, po opublikowanym w pierwszej połowie tego roku Dead Stand Up. Nowy singiel opowiada o przebudzeniu i pokonywaniu drogi do niego prowadzącej. Drogi, która pozwala na dokonywanie wyborów, bo tak wiele przecież zależy od nas samych i naszych relacji z własną psyche.
Za mix i mastering odpowiada FIlip Mieszkalski (Go Mental Media). Muzyka i słowa: Sour Blood. Okładka singla Here Not Waken autorstwa Patryka Zydorczaka, który razem z Kamilem Krotofilem odpowiada też za video.
Debiutowali płytą „The Old Man’s Mind” (2019), po której nagrali, dość szybko, drugą – „Dead Town” (2020). Teraz SLOW’MO ponownie oddają hołd brzmieniom retro na nowym krążku „Wiatr”.
Jak sami mówią, „Wiatr to nasz album opowiadań niekoniecznie dokończonych. Czasem koloryzowanych, ale najczęściej prawdziwych — bywa, że do kości. Opowiada o przejmującym strachu, o niewypowiedzianym szczęściu, o wielkiej miłości i jej parszywej stronie. O życiu i stracie, o zdradach, o kochankach i o romantyku, który lubi wyć do księżyca po nocach. Nie każda historia ma finał, bo przecież nie zawsze go chcemy. „Wiatr” stworzyli przyjaciele. I zrobiliśmy to szczerze, do granic możliwości”. Nowa piosenki po raz pierwszy zarejestrowane zostały po polsku
Duet tworzą przyjaciele z dzieciństwa – Karol Suska i Jan Grączyński. Na płycie znajdziemy i brzmienia gitar, i ballady, a także melancholijne melodeklamacje połączone z elektroniką. To tworzy esencję ich mieszanego stylu.
Możecie znać ich z EP-ki „Stoosiem” (2021), na której znalazły się cztery utwory: Morze, Świat, Spacer i singlowy Prawda. Kwartet stoosiem tworzą: Mateusz Dymnicki (wokal, teksty), Paweł Zagórski (bas), Marek Kaczerzewski (gitara) i Grzegorz Szafarewicz (perkusja). Muzycy pochodzą z Trójmiasta i muzycznie nawiązują do tamtejszej sceny rockowej, choć wyraźniej w swej działalności stawiają na rytmikę i poprockowe melodie. Być może jednak ich dalsza twórczość skręci w stronę mocniejszych brzmień.