„biðja”, drugi album formacji Cats of Dust, inspirowany jest prozą islandzkiego pisarza Sigurjóna Birgira Sigurðssona (znanego jako Sjón). Na materiał muzyczny składa się zamknięta w sześciu elektroakustycznych fragmentach podróż po lodowym pustkowiu, odbywana tropem mitycznej lisicy, a wszystko w atmosferze chłodu i stopniowo budowanej grozy.
Płyta ukazała się 15 lutego, w ramach serii Sleezy Dog. Można jej odsłuchać na: https://sleezydog.bandcamp.com/album/bi-ja
Ścieżka dźwiękowa do nieistniejącego filmu? Na początku 2023 roku, reżyser teledysków i reklam, Keith Schofield zamieścił w sieci serię grafik rzekomo pochodzących z zapomnianego filmu Davida Cronenberga pt. „Galaxy Of Flesh” z 1985 roku. Miał to być body horror rozgrywający się w komosie, w rzeczywistości były to spreparowane kadry, które Schofield wykreował za pomocą programu Midjourney.
Grafiki Schofielda postanowili oprawić muzycznie Jakub Knoll i Łukasz Bejnar, którzy stworzyli materiał oscylujący wokół oldschoolowej elektroniki, zimnych brzmień i synthowych melodii.
Koncept i dźwięki (odpowiednio): Jakub Knoll (śrutownica) – 1, 3, 5, 7, 9, 12, 13, 16, 18, 19;
Łukasz Bejnar (uchylak) – 2, 4, 6, 8, 10, 11, 14, 15, 17, 20. Cover art. autorstwa Jakuba (Filigranowe Studio), na podstawie fotografii spreparowanych przez AI.
Album do odsłuchu: https://chlk1.bandcamp.com/album/galaxy-of-flesh-ost
Kompozytor i producent, Wojtek Urbański, jest autorem muzyki do filmu dokumentalnego o Robercie Lewandowskim, „Lewandowski Nieznany” (reż. Maciej Kowalczuk). Premiera filmu zapowiedziana jest na 31 marca (Amazon Prime).
Wojtek Urbański: Do tej pory nie miałem okazji pracować przy filmie, którego tematyka tak mocno związana jest ze sportem. Było to ciekawym zadaniem, ponieważ taka materia wymaga od kompozytora zupełnie innego podejścia. Kiedy jednak zaproponowano mi udział w tym przedsięwzięciu nie miałem wątpliwości, że będzie to niesamowita przygoda.
Grove anemone to po angielsku zawilec gajowy, czyli roślina kwitnąca wczesną wiosną w lasach liściastych i mieszanych, w niemal całej Europie. To też pseudonim artystyczny debiutującego (właśnie wiosną) w szeregach Ubocze Rec muzyka.
Bywa, że przesilenie wiosenne powoduje zaburzenia snu, i temu właśnie – jak się wydaje – poświęcona jest s/t EP-ka Grove Anemone. Muzycznie pięcioutworowy mini-album utrzymany jest w klimacie z pogranicza electropopu i nu jazzu, trip hopu, a nawet dark ambientu. W jedynym utworze z tekstem, tj. Ugryziony przez noc, muzyk deklamuje swój ponury wiersz na tle kojących, onirycznych dźwięków.
EP-ka ma premierę dziś, 20 marca. Do odsłuchu lub zakupowego wsparcia: https://chlk1.bandcamp.com/album/grove-anemone-ep
szumoszmery – transmisje. szumoszmery to balansujące na granicy słyszalności debiut, mniej brutalne alter-ego warszawskiego artysty sceny harsh noise wall – ELECTR0BATH. 48 minut noise’u zamkniętego w czterech dwunastominutowych częściach. Premiera: 3 marca, odsłuch: https://chlk1.bandcamp.com/album/transmisje
Żółć – NUWR. Żółć to zespół założony we Wrocławiu, w 2014 roku, przez Łukasza Orłowskiego, Kamila Kawaleca i Łukasza Rataja, do których dołączył później Maurycy Wiliczkiewicz. Łączą improwizację z muzyką elektroniczną, opartą na brzmieniu analogowych syntezatorów i automatów perkusyjnych. W ich muzyce słychać elementy acid i minimal techno, czy IDM. Odsłuch: https://zolc.bandcamp.com/track/nuwr