13 marca do stacji radiowych trafił Chłód – pierwszy singiel promujący debiutancką płytę Szymona Siwierskiego „Rezonancja”. Jak mówi o nim sam autor, „w utworze słychać wciąż powtarzający się jeden dźwięk, obudowany innymi głosami wypełniającymi przestrzeń. Przywodzi to na myśl coś stałego, ale zarazem nieuniknionego.”
Płyta długogrająca Szymona Siwierskiego ukazała się 27 lutego tego roku, nakładem wydawnictwa Broda Records. Do odsłuchu dostępna jest w serwisach streamingowych.
Szymon Siwierski to pianista, klarnecista i kompozytor związany z Poznaniem – współpracuje m.in. z tamtejszym Teatrem Polskim, jest też członkiem zespołu Wieczornik. W przeszłości tworzył kompozycje czy aranżacje m.in. dla Swiernalisa, Katarzyny Groniec czy Czesława Mozila.
Tak mówi o płycie „Rezonancja”: „Trudno umieścić ową płytę w konkretnych ramach gatunkowych, ale słowem kluczowym opisującym dziesięć zawartych na niej kompozycji jest „przestrzeń”. Dzięki użyciu podczas nagrań mikrofonów ambisonicznych oraz wykorzystania technologii Dolby Atmos, możliwe było uchwycenie tej przestrzeni. Bezpośrednią inspiracją były dla mnie dziesiątki godzin spędzonych nad jeziorem, które jest także motywem przewodnim wykonanej przez Kacpra Szymańskiego oprawy graficznej albumu.”
Płytę nagrano w Scenie na Piętrze w Poznaniu. Za realizacją dźwięku i produkcją stoją Eryk Kozłowski i Kamil Neumann, który jednocześnie odpowiada za miks i mastering.
Trójmiejski artysta podejmie się nadzwyczajnego wyzwania – zagra 24-godzinny koncert online, który zainauguruje jego kampanię crowdfundingową The Elements — let’s make it together!
Roman Wróblewski, tworzący także w ramach międzynarodowego kolektywu RW Trio, ma na swoim koncie dwa wydawnictwa z muzyką fortepianową — debiutancki album „3:47 AM” (2021) oraz „Sun” (2022).
Nadchodzące wydawnictwo to koncept-album powstały w oparciu o teorię Empedoklesa, dotyczącą czterech żywiołów. Jego integralną częścią będzie krótkometrażowy film, zatytułowany The Elements, utrzymany w stylistyce filmu drogi, ale z baśniowymi elementami. Całość zostanie zarejestrowana w trzech krajach: Polsce, Portugalii i Francji, a reżyserii podjął się współpracujący już z Wróblewskim przy teledysku do Big Hug, portugalski reżyser Andre Abrantini.
Dla realizacji tego złożonego przedsięwzięcia artysta zdecydował się na zebranie środków z kampanii crowdfundingowej. Akcję The Elements — let’s make it together! zainauguruje wyjątkowy, 24-godzinny koncert, streamowany za pomocą YouTube’a oraz Facebooka na cały świat. Podczas wydarzenia można spodziewać się specjalnych gości oraz nawiązań do tematyki żywiołów. Dużą część performance’u będzie stanowił premierowy materiał.
Koncert rozpocznie się 2 kwietnia o godzinie 8.00. Roman Wróblewski grał będzie na starym pianinie w swoim studiu w Sopocie. Kampania potrwa do 5 maja 2023 roku.
Na mapie kulturalnej Warszawy pojawiły się dwa wydarzenia – cykl Jazz Session Scena PSJ Jazz Session oraz “We Want!” Jazz Session. Obie inicjatywy koncertowe odbywają się w klubie BARdzo Bardzo, a współorganizowane są przez Gniewomira Tomczyka oraz Mateusza Szewczyka (We Want!). Partnerem pierwszego z wydarzeń jest projekt New Talents Generation.
Pierwszy cykl to Scena PSJ Jazz Session, do której zaproszeni zostali artyści młodej generacji muzyków jazzowych. W najbliższym czasie w ramach Sceny PSJ wystąpi Special Trio: Latorre/Krzemiński/Skolik. Ich koncert odbędzie się 16.04. Special Trio tworzą: Daniel Latorre (organy Hammonda, Brazylia), Piotr Krzemiński (trąbka) i Arek Skolik (perkusja).
Koncert rozpocznie się o godz. 20, rozmową z artystą, którą przeprowadzi Mikołaj Tyczyński (Radio Nowy Świat). Wydarzenie w social mediach: Scena PSJ: Special Trio: Latorre/Krzemiński/Skolik | #JazzSession146
Daniel Latorre – mieszka w Sao Paulo, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych brazylijskich hammondzistów. Kompozytor i lider znanej również w Polsce grupy Hammond Grooves. Występował z takimi muzykami jak Ian Paice (Deep Purple), Andy Summers (The Police) czy Andreas Kisser (Sepultura).
Piotr Krzemiński – trębacz jazzowy i kompozytor; opiekun artystyczny i organizator cenionych przez publiczność koncertów oraz cyklów koncertów w Łodzi. Trębacz i solista Big Bandu „Fabryka Wełny”. W dorocznej ankiecie “Jazz Top”, czytelników magazynu “Jazz Forum” – uznany za jednego z dziesięciu czołowych polskich trębaczy 2019 oraz 2021 roku. Współpracuje lub współpracował z takimi wykonawcami jak: Elżbieta Adamiak, Michał Urbaniak, Bogusław Mec, Krystyna Prońko, Urszula Dudziak, Michel Legrand, Bill Prince czy Paul Baker.
Arek Skolik – perkusista, doceniony m.in. przez czytelników pisma „Jazz Forum”. Należy do tych muzyków, którzy chylą czoła przed dziesięcioleciami tradycji, starając się wpisać w nią swój muzyczny temperament. Od wielu lat nagrywał i koncertował z czołówką polskich muzyków jazzowych, takich jak: Stanisław Soyka, Wojciech Karolak, Jarosław Śmietana, czy Janusz Muniak.
Z pozostałych wydarzeń w ramach PSJ, 21.05. na scenie zaprezentuje się Krzysztof Lenczowski Trio (Scena PSJ: Krzysztof Lenczowski Trio | #JazzSession148), a 11.06. Dawid Lubowicz Quartet (Scena PSJ: Dawid Lubowicz Quartet | Jazz Session #150)
W ramach koncertów pod hasłem „We Want!”, raz w miesiącu muzycy młodego pokolenia grać będą utwory wybranego twórcy jazzowego o międzynarodowej sławie. Koncerty w ramach tego cyklu odbędą się:
04.04. – Polska sentymentalna (“We Want!” – Polska Sentymentalna / Koncert & Jam Session | #JazzSession145)
09.05. – Pat Metheny (“We Want!” – Pat Metheny / Koncert & Jam Session | #JazzSession147)
06.06. – Miles Davis „Tutu” (“We Want!” – Miles Davis “Tutu” / Koncert & Jam Session | #JazzSession149)