Jeszcze kilka dni temu we Wrocławiu można było trafić na niecodzienną i tajemniczą akcję – grupę postaci w maskach bez wyrazu, które przechadzały się ulicami stolicy Dolnego Śląska. Na postaci te można też było trafić we wrocławskich kawiarniach (Cafe De France, Witaminka czy Kalambur), w których grały one folkowo-rockową muzykę. Zapytane o szczegóły odpowiadały, że maski są symbolem bezrefleksyjnego przemykania przez życie – bez barw, emocji i ostatecznie twarzy, będącej reprezentatywnym odzwierciedleniem osobowości.
Dwa dnia temu wyszło na jaw, że za akcją stał skład 13 Drzew, który już 7 grudnia wystąpi podczas specjalnego wydarzenia we wrocławskim klubie Łącznik. Tego dnia nastąpi oficjalne zdjęcie masek
13 Drzew to projekt muzyków znanych z folkowego Madamme oraz podcastu Cierpienia Młodego Muzyka — Miłosza Całujka i Jędrzeja Wołka. Grupę uzupełniają: wokalista i aktor znany m.in. z roli Jima Morrisona w musicalu Cezarego Studniaka “Jeździec Burzy” – Rafał Wawrzeń oraz perkusista i dyrektor Teodor Lulis Music Garage – Teodor Lulis. Ich muzyka, oprócz brzmień folkowych (ukulele, pianino), opiera się bardziej na gitarach, basie i perkusji.
Nowy wideoklip zespołu BAiKA stworzony został jako wizualizacja piosenki Towarzyskość. Utworu, który porusza problem autocenzury, lęku przed swobodną wypowiedzią, co w dłuższej perspektywie prowadzić może do alienacji, poczucia samotności. A to jedne z najbardziej aktualnych problemów czasów współczesnych.
Autorami muzyki są Piotr Banach, odpowiedzialny także za produkcję, oraz Kafi Ficaj (Katarzyna Figaj), autorstwa której są słowa. I w samym teledysku warto zwrócić uwagę właśnie na kreację aktorską Kafi. Za zdjęcia, produkcję i reżyserię odpowiada Bartosz „Niemy” Stróżyński.
BAiKA to super projekt Piotra Banacha (Indios Bravos, Hey) i Katarzyny Sondej. W 2018 roku pod tym szyldem ukazała się ich debiutancka płyta „Byty zależne”.
Działają razem już ponad 10 lat. Ich utwory możecie już znać chociażby z playlist „Fresh Finds Polska” na Spotify. Pierwszy długogrający album „(tu wpisz tytuł)” wydali w 2013 roku, wcześniej ukazały się ich dwie EP-ki. Grają elektro-akustycznie, łącząc w muzyce dość szerokie spektrum inspiracji, od soulu, smooth jazzu, dubu czy muzyki klubowej. Istotą ich twórczości jest jednak włączanie do muzyki żywych instrumentów.
drewnofromlas to trójmiejski skład, który tworzą: aga_tre, milo, mic, orz, jay i jan mru. Właśnie wydali album „Coś tam, dużo dalej”, który prócz wersji cyfrowej ukazał się na cd i limitowanym winylu. Płyta wydana została jako self release pod szyldem Tartak Records. Na płycie „coś tam, dużo dalej” podstawowe instrumentarium grupy uzupełniają żywe instrumenty, na których zagrali: Emil Miszk (trąbka), Michał Jan Ciesielski (saksofon) i Tomasz Antonowicz (conga).
Premierowy odsłuch albumu (na żywo) miał miejsce 15 października w Klubie ŻAK w Gdańsku, zespół wystąpił też na Great September w Łodzi.
Singiel Patrzę Jak Ty to efekt współpracy z Krystianem Zemanowiczem, basistą i producentem znanym m.in. z Transsexdisco. Tym razem Bert postawił na organiczne, zespołowe brzmienie, stąd usłyszymy tu zespolone partie pianina, gitar, syntezatorów mocnej perkusji i pulsującego basu. Gitary nagrał i wyprodukował Michał “Bateria” Bagiński z zespołu LOKA. Patrzę jak Ty to ostatni punkt pierwszego projektu Bert Gra, EP-ki „Do Świateł Miast”. Jak podkreśla sam muzyk, „motyw przewodni EPki to miejskie historie przeplatane fascynacją naturą, chęcią ucieczki gdzieś – daleko stąd.”
EP-ka zawiera 5 utworów, do których powstały dwa teledyski (Zegar Tyka, Do Świateł Miast), akustyczna sesja (Przedwiośnie) oraz dwa „słowoklipy” (Daleko Stąd, Patrzę jak Ty). EP-kę wyprodukował sam Bert, we współpracy z Krystianem, Michałem i gitarzystą, Tomkiem Witosławskim. Oprócz serwisów streamingowych, płytę będzie można nabyć EP poprzez Bandcamp, planowana jest także wersja fizyczna.