Jak już zapowiadaliśmy, ukazał się właśnie najnowszy album Jerzyka Krzyżyka „Bałtyk”. To drugi krążek artysty wydany w wytwórni Dyspensa Records, tuż po zeszłorocznym „Sercu”, docenionym m.in. w plebiscytach rocznych Gazety Wyborczej czy newonce. Na płynącym wielkimi falami „Bałtyku” znaleźli się liczni goście: Karol Kruczek (Noże), schafter, NAOMS, Kwiatek Haze i Ziomcy.
Tracklista nowego albumu wygląda następująco:
BAŁTYK (INTRO), RUTIN, CHŁODNA WOLA, BRÓDNOWSKI (FEAT. KAROL KRUCZEK), RNB (FEAT. KWIATEK HAZE), PAREOS. (FEAT. SCHAFTER, NAOMS), DAMSKICHUJ (FEAT. ZIOMCY), ŻĄDEŁKO, KLERYK, KOŁO
Trzeci album Gruzji, „Koniec Wakacji”, ukaże się 6 października. W zamierzeniu, płyta będzie nielogiczną kontynuacją jego dotychczasowej kariery. Gościnnie pojawią się: LARMO, Mold i Perturbator. Plus – jak sami mówią – osoby nieznane. Autorem oprawy graficznej jest Zbigniew Bielak, za mix i mastering odpowiada Satanic Audio. Materiał zarejestrowano w MAQ Records i w piwnicy. A album zespół wyda samodzielnie, na CD, bo digital – w sumie, wiadomo…
O płycie zespół pisze tak: „Koniec wakacji” jest jak podręcznik do historii i codzienny serwis informacyjny – nie przynosi niczego nowego. To zbiór odłamków. Świeżych i zimnych, obcych i osobistych. To kalambury w okopie i okop w smartfonie. Miny strojone i rozbrojone. Wszystko nieprawdziwe i nieudawane.”
Sami piszą o sobie: zespół imigrantów z Australii, czerpiący z folkloru Sudanu i Sosnowca. W składzie Gruzji gęsto od artystów, instrumentalistów i wokalistów znanych z takich składów jak Furia, Odraza, Biesy, THAW, Mentor, Licho, Wędrowcy~Tułacze~Zbiegi i kilkunastu innych jeszcze. W ich dyskografii znajdziemy dwie płyty z 2019 roku – „I iść dalej” i „Jeszcze nie mamy na was pomysłu”. Poza tym split z Neon Scaffold pt. „Konflikt” (2020) i album z muzyką do gry komputerowej Priest Simulator – „Vulgator” (2021). Jak przyznają, nową płytą składają nominacje do Fryderyków, Paszportu Polityki, Bursztynowego Słowika, Nagrody Literackiej Adidas oraz Nagrody Literackiej Gdynia.
12 października rusza także polska trasa koncertowa promująca album. Gruzji towarzyszyć w niej będą The Stubs oraz Mchy i Porosty. Trasa obejmie:
12.10 – Klub Ucho – GDYNIA | 13.10 – 2progi – POZNAŃ | 14.10 – Wooltura – ŁÓDŹ | 15.10 – Klub Łącznik – WROCŁAW | 19.10 – Hydrozagadka – WARSZAWA | 20.10 – Fabryka Kultury Zgrzyt – LUBLIN | 21.10 – Klub Zaścianek – KRAKÓW | 22.10 – Piąty Dom – KATOWICE.
Link do trasy:
https://www.biletomat.pl/bilety-na-trase-gruzja-the-stubs-mchy-i-porosty-1050/
W ramach premier zaległych, płyta „19:11” grupy Steve Martins. Grupę tworzą: Marcin “Funia” Mochocki (gitara i wokal), Marcin “Speedo” Pośpiech (perkusja i wokal wspierający), Marcin “Szczypior” Karel (bas) oraz Stanisław “Steve” Bitka (gitara i wokal wspierający).
Na płycie znalazło się 10 utworów, w tym promujący ją wcześniej singiel Stolen.
Tracklista:
Announce to… | This Order (Disorder) | Daydream | Last Card Up The Sleeve | Part-Time Hero | Rock Freak | Stolen | Trends & Gold | Take Your Time | Sounds All Over You (feat. Anna Furkałowska)
Płytę wyprodukował Przemysław “Perła” Wejmann. Album nagrany został w poznańskim Perlazza Studio, w okresie luty-marzec 2023. Wydawcą płyty jest Antena Krzyku.
Kolejna z naszych zapowiedzi stała się faktem. Oto „debiutuje” Maro Lewandowski z mini albumem „Perfect Shape”, który zawiera sześć autorskich produkcji. Część z nich to efekt współpracy z innymi artystami – wokalistami i instrumentalistami. Album promuje rapowa Kometa Nocy, w której Lewandowskiemu towarzyszy Maciej Kowalczyk (aka Kowson). Młody poznański muzyk związany ze środowiskiem hip-hopowym, tak mówi o wyborze: „Zainspirował mnie fragment utworu Felicjana Andrzejczaka — „Noc komety”, który można odebrać jako jeden ze scenariuszy końca świata. Zacząłem tworzyć na tej podstawie szersze tło fabularne. Podmiot liryczny jest niedocenianym i pełnym pasji aktorem desek pewnego teatru. Nie wyobraża sobie życia bez aktorstwa, więc myśl o zakończeniu kariery go przeraża. Postanawia więc odejść w sposób, który zapamiętają wszyscy. Sposób, który zagwarantuje, że w miejscu dotychczasowych wyzwisk — z ust ludzi wydobędzie się jedynie okrzyk zdumienia”.
Album “Perfect Shape” to fuzja eksperymentalnej i często improwizowanej elektroniki, w której odnajdziemy inspiracje ambientem, electro popem czy IDM, z elementami vocal play’u. Opróćz wspomnianej Nocy Komety, na EP-kę składają się: Invasion (Piotr Trojanowski na perkusji), Synu — Remix, So alike, Perfect Shape (z Jędrzejem Suchanem na wokalu), Brass Brass.