Przedstawiają się tak: pięć elementów wszechświata, które spotkały się w odpowiednim miejscu i czasie, aby zacząć tworzyć coś nadprzyrodzonego, czyli muzykę. I jest to muzyka przez duże M, bowiem tworzą wspólnie, nie oglądając się na gatunki. Słychać to w ich singlu Drogi pożarowe, który można wrzucić do szuflady z napisem „funk”, albo jego skłądniki przerzucić na folk, rock, odnaleźć w nim elementy jazzowe czy zagrania bluesowe. Drogi pożarowe to autorska kompozycja, którą Noco stworzyli na pierwszym spotkaniu, na którym zamiast gitary użyli banjo, a perkusję zamienili na plastikową doniczkę. Powstał utwór, którego warstwy symbolizują przebieg niejednej imprezy, bo, jak zapewniają, opowiada „o magii i beztrosce spotkań towarzyskich, podczas których nie liczy się nic oprócz szalonej i głośnej zabawy.”
Swoją twórczością wnoszą na rynek świeżość i nieskrępowaną radość. Pierwsze koncerty za nimi, letnia trasa – jeszcze przed (15 koncertów, a planują 10 więcej). Drogi pożarowe to ich pierwsze wydawnictwo, a zapowiadają trzy kolejne, które z końcem lipca tego roku mają się zamknąć w EP-kę.
Jak mówią o sobie: „Śmierć i muzyka to jedyne pewniki w naszym życiu. Nikt nam tego nie może odebrać, a obie przychodzą, kiedy chcą. Nie boimy się mocnych słów, chaosu, sarkazmu, kontrowersyjnych tematów, a jak trzeba, to oblepiamy Wasze serca cytrynowym lukrem”.
Zespół Noco istnieje od września 2022 roku, choć każdy i każda z osobna zajmują się muzyką co najmniej od dekady. Grupę tworzą muzycy znani z wrocławskich projektów Kwiotki, Madamme oraz Jalapeño Choc. Są to: Barbara Białkowska – wokal, Julia Daniluk – gitara, wokal, Bartłomiej Kiczka – bas, Kamil Jeziorski – perkusja, Jakub Kulik – gitara, wokal.
Nagranie zrealizował i zmiksował Dawid “Avid” Lewandowski. Oprawę graficzną wykonała Lila Gejderich.
A to próbka ich scenicznego żywiołu:
Kurkus, o której już pisaliśmy na muzobar przy okazji premiery utworu Sota, przedstawia nowy singiel Senny Rycerz. To jedna z pierwszych piosenek napisanych i zagranych przez Kurkus, do której, jak przyznaje, sama ma duży sentyment. Senny Rycerz i Sota zapowiadają debiutancką EP-kę, która ma się ukazać jeszcze przed wakacjami, i zapowiadana jest jako album dwujęzyczny. Czekamy na ciąg dalszy.
Dajmy sobie rok to nowa propozycja od Różanka. To przejmująca opowieść o małych ludzkich dramatach, które zawsze stoją w cieniu tych wielkich dramatów świata. Jak podkreśla Różanek, tematem utworu są niepokojąco przeplatające się ze sobą na naszych oczach miłość i wojna.
Za teledysk odpowiedzialne jest studio 24fps. Wyreżyserował je sam Olek Różanek.
Różanek wydał dotychczas cztery albumy pod szyldem Chorzy, oraz płyty z zespołami Ludzie Mili i Rykoszept. Dajmy sobie rok jest zapowiedzią solowej płyty, która – zapowiadana pierwotnie na luty (o czym wspominaliśmy na naszym portalu) – ukaże się jeszcze w maju tego roku.
Z niekończącego się cyklu „spóźnione premiery” – Nanga, i ich ostatni singiel Cyberelfy. Piosenka zapowiada drugi album zespołu, „Sport, wojna i miłość”, który ukazał się w ub. tygodniu nakładem wytwórni Mystic. Grupa debiutowała w 2021 roku albumem „Cisza w bloku”, wydała też winylową EP-kę „Jesień w Pekinie”.
Jak czytamy, Cyberelfy to impresja na temat cybernetycznego świata internetowych zależności, deep fake’ów, algorytmów, sieci społecznościowych. Podmiotem lirycznym utworu jest Fake News, który tak naprawdę wolałby być Cyberelfem. Chciałby się wyrwać z farmy botów, wyzwolić z fabryki trolli i wirusów i zamieszkać w chmurze. Autorką tekstu jest Magda Dubrowska. Sam utwór oparty jest na rytmicznym basie i partiach saksofonów, które łamią konwencję zimnofalowej miejscami aranżacji.
Nangę tworzą: Magda Dubrowska (wokal, teksty, bas; ex- Gang Środmieście), Maciej Dzierżanowski (instrumenty perkusyjne i klawiszowe; ex-Lao Che), Karol Gola (saksofony, flety, instrumenty klawiszowe, gitara; ex-Lao Che) i Filip Różański (instrumenty klawiszowe; ex-Lao Che). Zespół powstał po zawieszeniu działalności Lao Che (z niego wywodzą się Maciej, Karol i Filip) oraz Gangu Śródmieście (Magda).
Album Nangi wyprodukowali Maciej i Filip, który jest jednocześnie autorem większości nagrań, miksu i masteringu.