Program tegorocznego HOYM Industry Fest przedstawia się jak niżej:
Ponadto w programie, już niemal tradycyjnie, Dawne Komputery i Gry (maszynownia Głowacki, w godz. 11.00 – 19.00) oraz warsztaty plenerowe (w godz. 14.00 – 18.00).
Po pierwsze: muzyka
ARRM
Ten instrumentalny zespół z Sosnowca powstał w 2016 roku, a jego członkowie związani są z takimi projektami jak Furia, Thaw czy 52um. ARRM poruszają się po takich gatunkach jak drone, krautrock, ambient i spiritual jazz. Za sobą mają występy na Off Festival, Spring Break Festival, Metal Hammer Festival czy Castle Party Festival. Na dyskografię ARRM składają się dwa pełne albumy, wydane w Instant Classic, oraz dwa splity (z Lonker See i Starą Rzeką). Na koncert na HOYM Industry FEST 7 zaprezentują materiał z zapowiadanej, trzeciej płyty, która ma się ukazać na koniec 2023 / początek 2024 roku.
SMOGGG
Krakowski SMOGGG gra swampcore, będący eksperymentalną syntezą swamp bluesa, industrialu, postpunka, krautrocka i muzyki współczesnej. Ich koncerty to, jak je nazywają, „bagienne rytuały”, ekspresjonistyczne spektakle. W ich tekstach znajdziemy sporo kontrowersyjnych tematów – o mechanizmach historii, zagubieniu jednostki, świecie pełnym fałszywych autorytetów. Koncertują (od 2019 roku), wykonują też na żywo autorską muzykę do filmów niemych. W tym roku ukazała się płyta „SmoGGG plays Xenocydr”.
ROZMAZANI
Krakowsko-łódzki duet, tworzący muzykę z pogranicza coldwave, dark popu, a nawet trip-hopu. Na koncie mają dwie płyty – wydany cyfrowo w 2021 roku „SYNTHuzjazm”, oraz „Hard Times”, który ukazał się w tym roku nakładem Diffuse Reality Records z Barcelony. Duet pojawił się również na składance „Poland Has a Task”, wydanej przez PHAT Bristol. Występ na HOYM będzie pierwszą okazją do sprawdzenia tego projektu na żywym koncercie.
DOCTOR VISOR
Opolski projekt muzyczny, poruszający się po mrocznych wymiarach muzyki elektronicznej, takich jak darksynth i synthwave. Źródeł inspiracji w muzyce Doktora szukać trzeba w horrorach z VHS-ów oraz twórczości Christophera Younga, King Diamond czy Goblin. Znaki rozpoznawcze Doctor Visor? Gęsta, ambientowa atmosfera, „mokre” klawisze, agresywny bas i ostre riffy.
Po drugie: sztuka
BARTŁOMIEJ TALAGA – Active carbon – toxic absorber
To będzie spektakl multimedialny, Bartłomiej Talaga wykorzysta bowiem dźwięki generowane przez ponad stuletnią parową maszynę wyciągową z 1920 roku, która obsługiwała szyb „Grundmann” (później „Kościuszko”). Łódzki artysta multimedialny w swojej twórczości posługuje się fotografią, dźwiękiem, video i instalacją, ale najbardziej interesuje go przenikanie się dziedzin sztuki, w których dźwięk, obraz i przestrzeń wzajemnie się napędzają prowokując energetyczne impulsy.
BERNARD BAY & FABIENNE FOUCART (Belgia)
Dokumentacyjna fotografia Bernarda Baya jest ściśle związana ze światem pracy przemysłowej. Koncentruje się na przemyśle wydobywczym, ciężkim, metalurgii, stali, i górnictwie, ze szczególną uwagą na kopalnie węgla kamiennego. Oprócz aspektu architektonicznego oraz wpływu industrialnej estetyki na krajobraz, w fotografii porusza również czynnik ludzki w przemyśle ciężkim.
AIRSILESIA (Chorzów / Świętochłowice)
Projekt ukazujący Górny Śląsk oczami chłopaka z blokowiska, jakich w tym regionie wiele. Podczas HOYM zobaczymy prace Mateusza Mrugacza, który jest zawodowym operator drona i fotografem, od 2009 roku dokumentującym odchodzące przemysłowe oblicze regionu. Żywe kolory kontrastujące z postindustrialnym charakterem mają na celu ukazanie Śląska jako krainy wielobarwnej, nietuzinkowej oraz coraz bardziej zielonej.
Po trzecie: prelekcja
ALOJZY SZWACHUŁA – prezes Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy (Rybnik)
Przez dekady walczył o ocalenie od zapomnienia dziedzictwa dawnej kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Dzięki jego staraniom, dawna Hoymgruba nie podzieliła losu innych, zamykanych zakładów pracy, a przeistoczyła się w klejnot architektury przemysłowej, zabytek, który popularyzuje dziedzictwo przemysłowe Rybnika. Najważniejszą atrakcją Zabytkowej Kopalni Ignacy jest wskrzeszona po wielu latach bezczynności parowa maszyna wyciągowa, największa obecnie działająca maszyna tego typu w Europie!
O historii maszyny, jej technicznych niuansach oraz procesie, który finalnie doprowadził do jej reanimacji opowie Alojzy Szwachuła, demiurg, którego działania sprawiły, że serce Kopalni ponownie zabiło. Prelekcja zakończy się pokazem maszyny w ruchu.
Bilety: bezpłatnie: koncerty w plenerze (Rozmazani, ARRM), wystawy + wernisaż, warsztaty, strefa retro komputerów. Prelekcja Alojzego Szwachuły z pokazem maszyny parowej w ruchu, performance w maszynowni (Bartłomiej Talaga) oraz koncerty w nadszybiu Kościuszko (Doctor Visor, SmoGGG) – 10 zł normalny, 1 zł ulgowy. Do kupienia na: https://bilety.kopalniaignacy.pl/