Made in Polska odc. 25: Cukier, GCh+, Afterload, Grupa Granica, Pablopavo i Ludziki

Made in Polska odc. 25: Cukier, GCh+, Afterload, Grupa Granica, Pablopavo i Ludziki

GCh+ bez przystanku

24 marca opublikowana została zapowiedź kolejnego singla z nadchodzącej płyty GCh+, Highway. To najbardziej hip-hopowy numer na całej płycie, a pierwsze skrzypce (solo na flecie!) zagrał w nim Łukasz Jankowski. „Solo fletu jest tak dobre, jak przerwa na kawę w długiej trasie; bo tak na marginesie, to kolejny utwór inspirowany podróżą. Świetnie się go słucha, gdy linie na asfalcie odpływają w dal.”

Przypomnieć trzeba, że GCh+ to zespół pięciu młodych i nietuzinkowych mężczyzn. Grzegorz Duszak to „chodzący chaos”: śpiewa, gra na gitarze, lutni arabskiej, własnoręcznie wykonanych fletach. Piotr Iwański to z kolei domator, pianista i skończony artysta, który niedawno założył własną pasiekę. Jego przeciwieństwem jest basista Michał Mościcki: każdą wolną chwilę spędza tańcząc swinga lub pływając na Bugu ukochaną łódką pychówką. Łukasz Jankowski to flecista, który po godzinach kocha grać w squasha, piłkę nożną i Heroes III. Rytmiczną podstawą zespołu jest perkusista Radosław Mysłek, który zna się również na mechanice samochodowej.

Pablopavo na chwilę przed premierą

Prowadzimy czynności to pierwszy singiel z nadchodzącego wielkimi krokami krążka Pablopavo i Ludzików „Mozaika” (Karrot Kommando). Jak te kroki są wielkie, nie trzeba chyba przypominać. Premiera pierwszego od 2018 roku („Marginal”) studyjnego albumu składu Pawła Sołtysa już w najbliższą środę, 30 marca. Nie można przegapić!

Wojna nigdy nie jest daleko

Kasia Lins, Natalia Grosiak, Gaba Kulka, Kasai, Paula Roma i Misia Furtak – wszystkie one wzięły udział w projekcie Grupy Granica, nagrywając na nowo piosenkę Wojciecha Młynarskiego, Wojna nigdy nie jest daleko. Utwór miał premierę 22 marca. Jest reakcją na niedawny kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej, a w obliczu wojny w Ukrainie jego przesłanie stało się jeszcze wyraźniejsze i uniwersalne.

Grupa Granica to sieć zrzeszająca pozarządowe organizacje i niezależne aktywistki i aktywistów, działających na rzecz osób uchodźczych na granicy polsko-białoruskiej i sprzeciwiający się odpowiedzi władz na wydarzenia z tego pogranicza. Jak pisze sama GG: „Zależy nam na tym, aby słowa utworu, tak aktualne teraz, wybrzmiały głośno, żeby opowiedziały o dramacie, który dzieje się tak blisko nas, żeby jednoczyły tych, którzy w popadają w poczucie bezradności i zniechęcenia.”

Za aranżację odpowiedzialni są Jurek Zagórski, Pat Stawiński, Aleksander Orłowski i Andrzej Smolik. Do utworu powstał teledysk, w reżyserii Jagody Szelc.

Afterload: Find My Place

Find My Place to nowy singiel zespołu Afterload. Gościnnie solówkę zagrał w nim Adam Drath (Bajm). Premiera na YouTube odbyła się 24 marca i było to ze strony zespołu zamknięcie etapu związanego z promocją „Lifeline” – pierwszego albumu, wydanego jeszcze w 2019 roku. „Montaż i postprodukcja teledysku wykonana jest w abstrakcyjnym stylu podwójnej ekspozycji (double exposure) (…) Teledysk w metaforyczny sposób oddaje treść utworu (…)”. Za koncepcją (i montażem) teledysku stoi Kamil Tynecki – wokalista i gitarzysta grupy. Oprócz niego zespół tworzą Piotr Torbicz – bas, oraz Michał Żardecki – perkusja.

Zespół Afterload zadebiutował w 2016 roku, wydając EP-kę “From Twelve to Eleven”; w kolejnym roku wydał singiel Walk The Line, w którym gościnnie wystąpił Łukasz Drapała z Chemii. Grupa supportowała m.in. Turbo, Votum czy Agressivę 69. W roku 2019 wydała płytę „Lifeline”, po premierze której zainteresował się nią organizator Record Store Day w Polsce, wydając jej muzykę na pierwszym w Polsce 10-calowym winylu. Wydawnictwo zatytułowane zostało „The Part of The Lifeline”.

Jesienią 2021 zespół wszedł do studia w celu zarejestrowania partii perkusyjnych na drugą płytę. Jednym z gości będzie James Stewart – perkusista zespołu Decapitated, ex-Vader.

Cukier za 1,03 zł

Po wydanym w ubiegłym roku krążku „CK Anderson”, duet Cukier przedstawia nową EP-kę „Kędzierzyn-Koźle”. Promuje ją utrzymany w oldschoolowym klimacie singiel 1,03 zł. Cała EP, na którą trafiło 5 utworów, korzeniami sięga beatów lat 90., a klimatem odwołuje się do miejsc, z których pochodzą członkowie zespołu, związanych m.in. z kędzierzyńskimi zakładami azotowymi. Jak podkreślają w wywiadach obaj muzycy, cała EP-ka jest sentymentalnym powrotem do przeszłości. I jest, jak zwykle u nich, eklektycznie.

Duet Cukier tworzą Bartek Caboń i Amadeusz Krebs. Debiutowali w 2020 roku płytą „Jeden” (Kayax).

LOADING