Made in Polska odc. 27: Bukowicz, RGG, Elastic Golf, sanah, Komety

Made in Polska odc. 27: Bukowicz, RGG, Elastic Golf, sanah, Komety

Nieco szybciej wpada kolejny odcinek z polską muzyką. Wszystko przez nieodległe wydarzenia, które się zapowiadają, a których nie warto przegapić. Rozpiętość gatunkowa dziś... wyjątkowo duża.

Bukowicz: Jak Muzeum Śląskie

Jak Muzeum Śląskie to ostatni singiel tria Bukowicz. Grupa opublikowała go jeszcze w marcu, jako zwiastun zaplanowanej na jesień płyty długogrającej.

Solowy Bukowicz zrodził się w 2015 roku w Rybniku, ale to w lekko poszerzonym składzie zadebiutowali trzy lata później, bardzo dobrym mini-albumem „Dyskomfort w głowie” (do odsłuchu w streamingu). W 2021 r. podzielili się jeszcze EP-ką „Madera”, a teraz przyszedł czas na pełne wydawnictwo. Dziś zespół tworzą: Aneta Maciaszczyk – wokal, syntezator, Jakub Buczek – wokal, gitara, Maciej Śmigrodzki – bas.

Kiedy piszą o swej muzyce, że to „syntezatory i gitary napędzane mocnym basem i beatem”, i że grają „R’n’B dla gothów. Drum’n’bass dla wrażliwców” – wypada to potraktować jako zaproszenie na Antypody. Potem dać się wciągnąć w te niespieszne uderzenia i wyrzucane, jakby od niechcenia, słowa. Bo Bukowicz poruszają się po obrzeżach gatunków, składając w jedno elementy shoegaze, dream popu i zsyntetyzowanych, nowofalowych brzmień. W zależności od numeru – w różnych proporcjach. Najnowszy singiel, Jak Muzeum Śląskie, nie jest tu wyjątkiem.

Już 10 kwietnia zespół wystąpi w krakowskim Klubie Baza. Warto ich sprawdzić na żywo. Szczegóły wydarzenia pod wydarzeniem na fb

Premierowe Elastic Golf

Płyta „Driving Until 2022” to nowa propozycja tria Elastic Golf. Ich muzyka to wypadkowa hard rocka, metalu, ale też funku czy egzotycznych brzmień.

Formacja istnieje już przynajmniej 10 lat – w 2012 r. dała się poznać wydawnictwem „Elastic Golf”, jednak w obecnym składzie płytowo właśnie… debiutują. Obok klasycznych dla rocka instrumentów: gitary (na niej gra Grzegorz Jarek), basu (Jarek Wrzosek) i perkusji (Jarek Wójcicki), w muzyce tria można usłyszeć także inne instrumenty. Wszystko za sprawą gości: w Tank i Funky na trąbce zagrał Rafał Gańko, na saksofonie Karol Piątkowski, a w Dance, na akordeonie, grupę wsparł Marek Mikoda.

Muzyka komponowana jest wspólnie, za teksty odpowiada Grzegorz Jarek.

Mysterious Monuments On The Moon na winylu

8 kwietnia do sklepów trafi winylowa wersja płyty jazzowego tria RGG, „Mysterious Monuments On The Moon”. Wydanie analogowe zawierać będzie dodatkowe utwory, których nie ma na płycie kompaktowej tria.

RGG powstali w 2001 roku. Dziś trio tworzą: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) i Krzysztof Gradziuk (perkusja).

Uwaga! 10 kwietnia grupa zagra koncert w warszawskim klubie Jassmine. Towarzyszyć im będzie Robert Więckiewicz, który do muzyki RGG czyta fragmenty „Solaris” i „Planety LEMa”.

Uczta z zaskoczenia

15 kwietnia ukaże się nietypowy i przyznać trzeba – zaskakujący album. Płyta sanah „Uczta”, czyli projekt, który sama określa “najważniejszym w jej życiu”, a do którego zaprosiła wiele znakomitych, i cenionych przez nią samą, postaci polskiej sceny. Od połowy marca artystka odkrywa kolejnych gości, z którymi współpracowała przy muzycznym stole. A są to m.in.: Kwiat Jabłoni (Szary świat), Grzegorz Turnau (Sen we śnie), Artur Rojek (Tęsknię sobie), Natalia Grosiak (Czesława), Miętha (audi), i póki co jako ostatnia Ania Dąbrowska (Baczyński /Pisz do mnie listy/).

Co ciekawe, wszyscy artyści, którzy towarzyszą sanah na „Uczcie”, pojawią się na koncertach w ramach trasy „Uczta Tour ‘22”. Na każdym koncercie będzie to inny wykonawca. „Uczta” to trzeci regularny krążek sanah.

Nadleciały nowe Komety

31 marca premierowo ukazał się nowy singiel zespołu Komety, Bez pożegnania. Na profilu wydawcy, Thin Man Records czytamy: “Piosenka ‘Bez pożegnania’ to dziecko debiutanckiej płyty The Who i debiutanckiego albumu Oddziału Zamkniętego. Jestem pewien, że rodzice są dumni ze swojego dziecka”. To słowa Lesława, frontmana zespołu. A jak brzmi utwór, możecie przekonać się z krótkiej, odcinkowej muzobarowej playlisty.

LOADING