Made in Polska odc. 26: Byty, Hania Rani, Kwiat Jabłoni, Rozmazani, Jeszcze

Made in Polska odc. 26: Byty, Hania Rani, Kwiat Jabłoni, Rozmazani, Jeszcze

Rejs z Bytami

Pod koniec marca zespół Byty zakończył pracę nad swoim długogrającym debiutem. Premiera płyty „Rejs” zaplanowana jest na 16.04, w streamingu album będzie dostępny od 20.05. Album ukaże się nakładem Tutka Records.
Powstali w 2018 roku w Gdańsku. Ich muzyka to bardzo wciągające połączenie muzyki elektronicznej, trip-hopu i artpopu. Trudno powiedzieć, czy tu muzyka dopełnia wokalu, czy głos Kasi Siepki wypełnia piętrowe przestrzenie dźwiękowe.
Dotychczas zespół udostępnił 5 singli, w tym Gaj, Czule i Wszystko jedno. Na płytę składać się będzie 9 utworów, plus dwa w specjalnych remiksach.

BYTY tworzą: Kasia Siepka, Paweł Przyborowski, Sebastian Lipiński, Wojtek Chroboczyński. Na płycie gościnnie pojawiają się: Michał Miegoń (gitara, sample), Tomasz Szewczyk (gitara basowa, kontrabas), Jacek Frąś (perkusja), Szatt (remix Wina) i MVZR (remix Wszystko jedno).

Hania Rani dla Kijowa

28 marca Hania Rani udostępniła przejmujący i dogłębnie przeszywający utwór Kyiv, który, jak sama pisze, „jest przesłaniem empatii i nadziei dla narodu ukraińskiego”. Cały dochód z utworu zostanie przekazany na pomoc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu. Razem z krótkim In the Meanwhile, Kyiv dostępny jest do zakupu na bandcampie Hani – https://haniarani.bandcamp.com/album/kyiv .

Warto zapoznać się też z ważnym komentarzem, opublikowanym tam przez artystkę. (…) Jedynym językiem, jaki mogę uznać za swój, jest język muzyki. Znalazłam tę kompozycję pod moimi palcami, któregoś z wieczorów początku marca, i pomyślałam, że to jest ta ważna do zrobienia rzecz – podzielenie się nią dziś, z Wami, jako moim komentarzem na temat obecnego kształtu świata. To dźwięk żalu i pustki. Pamięć o wszystkich, którzy stracili marzenia i plany, z powodu absurdalnej przemocy. Ale to także cicha pieśń nadziei.”

Lepiej nie mówmy nikomu. Jeszcze

Nie jest to gorący już news, ale wart odnotowania. Przypomina o sobie Jeszcze – duet, który ma na koncie dwa całkiem udane albumy (“Jeszcze” z 2019 i “Niesen” z 2020) i krótką serię singli, ukazujących się w roku ubiegłym (Mute, A może nie ma mnie, Z okna). I wciąż najnowsze nagranie – Lepiej nie mówmy nikomu – premierowo zaprezentowane jeszcze w lutym. A że na przyjemną muzykę nigdy nie jest za późno… Lepiej nie mówmy nikomu to kawałek tego rodzaju tanecznej elektroniki, która zawiesza się na dłużej, a sprawdza nie tylko podczas wiosennych szaleństw. Kolejny raz Jeszcze udowadniają, że siła drzemie w prostocie dźwięków i złożoności słów.

Jeszcze grają pod skrzydłami Seszele Records, młodej wytwórni, która ma naprawdę lekką rękę do łowienia i promowania dobrych muzycznie rzeczy.

Rozmazani w kąt

Niedługo kazał czekać na premierowy utwór duet Rozmazani. Obrażony w kąt to ich najnowszy singiel, który ujrzał światło dzienne 1 kwietnia. Zespół wraca nim do swoich pierwotnych aranżacji, tak muzycznie, jak i (tu może przede wszystkim) lirycznie. W nowym nagraniu znów na pierwszy plan wybija się słowna gra w wieloznaczności powtarzanych i podkreślanych fraz. Ostatnim promowanym utworem Rozmazanych był wypuszczony w styczniu Hard Times.

Kwiat Jabłoni z nowym teledyskiem

…a teledyskiem tym jest Kometa – jeszcze jeden „zobrazowany” singiel z ostatniego, jak dotąd, albumu duetu Kwiat Jabłoni, „Mogło być nic” (wyd. 2021). Obraz wyreżyserowała sama Kasia Sienkiewicz, a całość powstała w przestrzeniach Teatru Starego w Lublinie. Co ciekawe, teledyskowa wersja utworu różni się nieco od tej znanej z płyty. Jak bardzo? Trzeba się przekonać samemu.

Kwiat Jabłoni powstał w 2018 roku. Duet tworzy rodzeństwo – Katarzyna i Jacek Sienkiewiczowie. Dotychczas wydali dwa krążki studyjne (poza wspomnianym – “Niemożliwe” 2019) oraz koncertowy “Live Pol’and’Rock Festiwal 2019”.

LOADING