PROTEST PRZECIWKO WYKLUCZENIU. Wspieram.

Artyści, agencje koncertowe, organizatorzy festiwali, i nie tylko. Przez sieć przetacza się właśnie protest pod nazwą “Otwórzcie koncerty” (#otworzciekoncerty), zainicjowany przez IGMAP (Izbę Gospodarczą Menedżerów Artystów Polskich), SOIAR (Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych) i PITE (Polską Izbę Techniki Estradowej), do których dołączył ZZMRP (Związek Zawodowy Muzyków RP). Protest dotyczy nierównego traktowania branży muzycznej przez rządzących. Po stopniowym otwieraniu kolejnych sektorów, dziś w zamknięciu (lub z wciąż nieproporcjonalnie dużymi obostrzeniami) pozostali chyba tylko organizatorzy imprez muzycznych (plenerowych i klubowych), co skutkuje dalszym zamrożeniem sporej części branży muzycznej i przy zaczynającym się festiwalowo-koncertowym sezonie skazuje na wegetowanie. Kolejny rok.

Treść listu poniżej.

PROTEST PRZECIWKO WYKLUCZENIU!!!
OTWÓRZCIE KONCERTY!
DOŚĆ NISZCZENIA POLSKIEJ KULTURY!
Stanowczo protestujemy przeciwko niesprawiedliwemu
i niezgodnemu z zasadami życia społecznego wykluczaniu nas
z pracy, dyskryminacji i niszczeniu powszechnej i bardzo ważnej formy kultury, jaką jest udział w koncertach!
Protestujemy w imieniu organizatorów, menedżerów, techników, firm scenotechnicznych, promotorów, pracowników obsługi wydarzeń, artystów, muzyków i dziesiątek tysięcy ludzi związanych z kulturą i rozrywką w Polsce, ale także w imieniu milionów fanów, uczestników wydarzeń koncertowych różnego typu.
Wspólnie z IGMAP, SOIAR i PITE przez ostatnie tygodnie otrzymywaliśmy zapewnienia, że te niedorzeczne i kompletnie niezrozumiałe zapisy rozporządzenia zostaną zmienione z końcem maja. Niestety tak się nie stało. Do protestu przyłącza się także ZZMRP.
STOP DYSKRYMINACJI KONCERTÓW!
Nie istnieją przesłanki, które przy dopuszczeniu do organizacji meczów piłkarskich z udziałem dziesięciotysięcznej publiczności, organizacji wesel, imprez domowych, komunii, spektakli, kabaretów, seansów filmowych w salach kinowych z udziałem 50% publiczności; funkcjonowania kościołów, centrów handlowych, czy gastronomii na świeżym powietrzu (a już za kilka dni również w przestrzeniach zamkniętych), uniemożliwiają organizację wydarzeń kulturalnych w postaci koncertów, zarówno w warunkach plenerowych, jak i w jakichkolwiek salach do tego przeznaczonych.
Dlaczego tylko koncerty mają pozostać zamknięte!? Dlaczego grupy muzyczne mają zakaz działalności, w przeciwieństwie do grup cyrkowych, sportowych i wszystkich innych?
Działanie takie jest nie tylko kompletnie niezrozumiałe, ale również
jest całkowicie przeciwstawne do działań podejmowanych w krajach Unii Europejskiej. Nie ma ani jednego przypadku w Europie, aby ograniczenia kulturalnych wydarzeń muzycznych stały w tak silnej sprzeczności nie tylko z innymi wydarzeniami kulturalnymi, ale ze wszelkimi innymi dziedzinami życia.
W cywilizowanym świecie, w krajach takich, jak Austria, Włochy, Wielka Brytania, Francja, Dania, Holandia czy Belgia, odbywają się imprezy artystyczne! Czy mamy znowu być na szarym końcu cywilizacji?
NIE ZGADZAMY SIĘ NA UTRZYMANIE DYSKRYMINUJĄCYCH I NIERACJONALNYCH ZAPISÓW UDERZAJĄCYCH W ORGANIZACJĘ KONCERTÓW!
Mamy wieloletnie doświadczenie i dysponujemy profesjonalną wiedzą w organizacji BEZPIECZNYCH KONCERTÓW – jesteśmy w tym specjalistami.
Domagamy się przejrzystych zasad i równych szans dla branży, która jako pierwsza została całkowicie sparaliżowana i nadal tkwi w zamknięciu, jako ostatnia.
Żądamy elementarnej sprawiedliwości – uwolnienia koncertów i możliwości ich realizacji od 29 maja. Dziesiątki innych branż i obszarów życia społecznego, w ostatnim czasie powróciły już do funkcjonowania – branża muzyczna oczekuje równości wobec prawa.
IGMAP Izba Gospodarcza Menedżerów Artystów Polskich
SOIAR Stowarzyszenie Organizatorów Imprez Artystycznych
PITE Polska Izba Techniki Estradowej
ZZMRP Związek Zawodowy Muzyków RP
LOADING