Park Jurajski to kolejny singiel Francisa Tuana z nadchodzącej płyty „Samiec omega”, która ukaże się 10 marca pod skrzydłami Karrot Kommando. Premierowo singiel zagościł w streamingach 17. lutego, a nagrany do niego teledysk oparty jest na prywatnych materiałach video Francisa.
Ogłoszone do dziś koncerty Francisa Tuana to: 17 marca, Warszawa – Klub Niebo (przed Pablopavo); 18 marca, Wrocław – Klub Łącznik (gościnnie Runforrest); 25 marca, Kraków – Tu i ówdzie (gościnnie Runforrest); 30 kwietnia, Poznań – KontenerArt; 13 maja, Łódź – Przechowalnia (+ Eliza Tkacz); 26-27 maja, Plovdiv – SPIKE Festival (Bułgaria).
Stany to drugi singiel zespołu Big Bit Kid. Jak zapewnia zespół, nowy utwór to zaproszenie słuchaczy do sentymentalnej, dynamicznej podróży po stanach umysłu. Teledysk do Stanów to kontynuacja wątku znanego z pierwszego klipu zespołu, Retro. W teledysku „główną rolę” gra, będący częścią retrospekcji drewniany domek, który ma dla zespołu szczególne znaczenie, związane z czasami dzieciństwa. Skład ekipy filmowej odpowiedzialnej za nagranie wideoklipu tworzą Dawid Halota i Łukasz Opaliński.
Zespół Big Bit Kid to czwórka przyjaciół z Bochni: Mariusz Kokoszka, Adam Struzik, Jakub Struzik i Adrian Marzec. Na 2023 rok planowane jest wydanie pierwszego albumu grupy, „Święto Lasu”, na którym znajdzie się osiem piosenek. Nad produkcją muzyczną czuwa Wojciech Famielec, za mastering albumu odpowiada Robert Szydło.
Więcej informacji o zespole znajdziecie na www.bigbitkid.pl.
Krw z krwi To ostatni singiel z albumu „ostatnie słowo”, którego premiera już 24 lutego. Piosenka stanowi drugą odsłonę nieformalnej ‘polskiej trylogii’ Kolektywu, na którą składa się polonez dla początkujących oraz ausser betrieb. Nowy utwór dostępny jest już na teledysku.
Z (kolejnej) przedmowy Afrojaxa: „To jest bardzo wesoła piosenka, to jest kabaret, życie to kabaret, a życie z odziedziczoną hiperwrażliwością i skłonnością do nałogów to kabaret podwójny. Opowiada o tym, jak narrator (prawdopodobnie utożsamialny z autorem) powtarza błędy swojej matki, kopiuje niejako jej słabości i desperacje – i roi sobie, jak to by było, gdyby zmienić środowisko z polskiego na amerykańskie, rosyjskie, japońskie, szwedzkie. Wiadomo bowiem, że Polska jako system sprzyja raczej jednostkom silnym, więc może gdzie indziej by było zdrowiej?… pointa jednak jest optymistyczna (mówiłem, że wesoła piosenka): nie myślcie, kochani, że gdzie indziej mielibyście przerąbane mniej. Słaba jednostka jest wszędzie tak samo słaba, zmieniają się jedynie okoliczności. Na tych okolicznościach skupia się tekst, aktorsko interpretowany przez rapera (!)
W nagraniu Krw z krwi gościnnie udzielił się Andrzej Pieszak (klawisze). A całość? Basowa, zaplamiona rockiem i nowofalowym kleksem. Nie wierzycie, to posłuchajcie.
30 stycznia radiową premierę miał drugi singiel z albumu „My Choice” Adama Wendta. Płyta, przypominam, ukazała się w listopadzie 2022 r. nakładem wydawnictwa Soliton. A tak o singlu Happy Five mówi sam muzyk: „Może nasuwać się skojarzenie ze słynną kompozycją Paula Desmonda „Take Five” ze względu na takie samo, nieparzyste metrum 5/4 niezbyt częste w muzyce jazzowej. Jednak nie w tym rzecz. Nie chodzi też z pewnością o tzw. ”szczęśliwy numerek”, za który można trochę się urządzić albo chociaż zabawić. Nie jest to też nazwa jakiejś świetnej restauracji, która specjalnie dla mnie serwuje moje ulubione potrawy i dlatego w podzięce poświęciłem im jeden utwór na płycie. Nic z tego! „Happy Five” to dla mnie bardzo ważny tytuł. Niezwykle istotny z zupełnie innego powodu. Tak ważny jak moja rodzina. Bo to właśnie jest „Happy Five”!!!”
Utwór nagrano w składzie: Adam Wendt (saksofon sopranowy), Dominik Wania (fortepian), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja).
… czyli “scena polska” trochę nietypowo na koniec, bo tym razem kilka słów o urodzonej w Szczecinie, a obecnie mieszkającej w Londynie, Rose White.
W swojej twórczości White łączy elementy funk i pop soulu. Niedawno wydała trzeci singiel Ivory, pochodzący z debiutanckiej EP „One Fourth Mark”, która będzie dostępna na platformach streamingowych od 24 lutego. Płytę promowały wcześniej utwory Evil Side i Filthy. W jej nagraniu Rose towarzyszyli: Valerio Tom (gitara), Dakota Manser (bas) i Rémi Garrier (perkusja).
Płyta „One Fourth Mark” opowiada historie związków, i, jak mówi o swoim projekcie Rose, ma wpływ terapeutyczny. „Okres pandemii był nadzwyczaj ciężki. Spisanie moich doświadczeń na papier pomogło mi w procesie uzdrowienia duszy i ciała. Nadszedł czas, żeby znaleźć słuchaczy, którzy utożsamiają się z tymi uczuciami.”