Duża Scena
Największą gwiazdą tegorocznej imprezy będzie występ Blood Brothers. Grupę tworzą Mike Zito i Albert Castiglia. Zito, jeden z bardziej cenionych artystów współczesnej sceny bluesowej, początkowo wydawał muzykę samodzielnie, a w 2008 roku podpisał kontrakt z Eclecto Groove Records. Tytułowy utwór z jego albumu „Pearl River” zdobył tytuł Song of the Year na Blues Music Awards. Wydany w 2011 roku „Greyhound” był nominowany w kategorii Najlepszy Album Rock Blues na Blues Music Awards w Memphis. Płyta „Make Blues Not War” zadebiutowała na pierwszym miejscu listy albumów Billboard Blues Album Chart. Z kolei Albert Castiglia, po pierwszym okresie współpracy z Sandrą Hall, rozpoczął karierę solową, która zaowocowała tytułem „najlepszego gitarzysty bluesowego” na południu Florydy, według „New Times”. Castiglia był nominowany do dwóch nagród Blues Music Awards w kategoriach Blues Rockowy Album Roku i Blues Rockowy Artysta Roku; zwyciężył w pierwszej z nich. Zarówno Mike Zito, jak i Albert Castiglia promują obecnie swoje najnowsze albumy – „Blues for the Southside” oraz „I Got Love”.
Na katowickiej scenie zaprezentuje się również Mr. Sipp, będący dziś siłą Delta Blues. Ma na koncie ponad 125 nagrań, pochwalić się też może kilkoma projektami nominowanymi do Grammy – w tym roku były to dwie kategorie, w tym zwycięstwo w Best Large Jazz Ensemble Album za album z Count Basie. Jego wszystkie nagrody trudno tu wyliczać, ale dodać można, że Mr. Sipp był pierwszym artystą bluesowym, którego odcisk dłoni został wprowadzony na Ścianę Sław w Fredrikshavn w Danii. Ma na koncie także karierę filmową – w 2014 roku zagrał w filmowej biografii Jamesa Browna „Get on Up”, w 2016 roku został obsadzony w roli młodego B.B. Kinga w trzech odcinkach serialu CMT „Sun Records”, a w 2021 roku zagrał w „Texas Red”, wykonując tam jedną ze swoich oryginalnych piosenek z albumu „Sippnotized”.
Charlie Parr to amerykański muzyk country blues, który gra na rezonatorze Mule, gitarze z rezonatorem National, bezprogowym banjo z otwartym tyłem i gitarze dwunastostrunowej, często w stylu piemonckiego bluesa. Jego piosenka 1922 została wykorzystana w australijskiej, nowozelandzkiej i holenderskiej reklamie telewizyjnej Vodafone, kilka piosenek pojawiło się też w australijskim dramacie „Red Hill” (2010). W 2009 roku Parr koncertował w Australii z Paulem Kellym.
Przedstawicielem nowej bluesowej generacji będzie kanadyjska formacja The Commoners. Grupa jednoczy się pod hasłem: „pisać, wykonywać i dzielić się muzyką”, będącą ukłonem w stronę wielkich, którzy utorowali im drogę. Na płycie „Find A Better Way” (2022) The Commoners stworzyli brzmienie, które zachowuje idealną równowagę pomiędzy nowym i starym.
Podczas Rawa Blues Festival nie zabraknie występu Irka Dudka, który, jako Shakin’ Dudi, świętuje w tym roku jubileusz 40-lecia. Na festiwalu premierę będzie miał jubileuszowy album artysty, „Złota Płyta – Przeboje”, na którym znajdą się największe przeboje z kultowej „Złotej Płyty”, ale nagrane na nowo, plus dwa premierowe utwory. Gościem specjalnym będzie Jan Borysewicz!
Na scenie wystąpią ponadto:
– Grzegorz Kapołka Quartet, z gościnnym udziałem Romana „Pazura” Wojciechowskiego;
– grający od 2001 roku zespół J.J. Band;
– Boogie Mama, czyli duet Natalia i Dominik Abłamowicz.
Koncerty na Głównej Scenie rozpoczną się o godz. 15:00
W otwierającym Rawę konkursie na Małej Scenie (od godz. 11:00) udział wezmą zespoły:
– Koher – grający od pięciu lat, blues-rockowy skład, który tworzą: Sebastian Koch (wokal i teksty), Sylwiusz Krakowczyk (gitara), Jarosław Musiolik (gitara basowa), Jacek Szuła (harmonijka ustna), Radosław Sosna (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Myszor – perkusja oraz Tatiana Łochowicz i Maria Olborska – chórki.
– Dziki Blues Band – powstała w 2022 roku grupa, na czele której stoi oświęcimski muzyk Wiesław Kaniowski (Dziki). Skład uzupełniają: Witek Dziwlik, Robert Harmata (Harnaś), Paweł Paszek, Marek Bury, Zbigniew Maciejczyk.
– Hony Tonk – zespół mocno związany ze sceną śląską, który tworzą: Tomasz Siemionka – śpiew, Sebastian Hibner – gitara, Radek Daszkiewicz – piano, Piotr Rożankowski – bas, Tomasz Kwiatkowski – perkusja.
– Stonage Full of Sun – znamy ich z poprzedniego roku. Pochodzą z Zabrza, a w skład zespołu wchodzą: Nicolle Býma – wokal, harmonijka ustna, Sebastian Býma – gitara prowadząca, wokal, Sebastian Sokołowski – bas, wokal, Michał Konofol – perkusja.
– Sztof – ostródzki band, grający blues&rocka. Skład: Jakub Zajączkowski – wokal, Łukasz Piotrowski – gitara, Bartosz Żygadło – gitara, Tomasz Werkowski – bas, Adrian Prus – perkusja.
– Piotr Herdzina – pochodzący z Rudy Śląskiej muzyk, który nie tylko muzykiem jest…
Koncerty na Małej Scenie poprowadzi Marek Jakubowski.
Rawa Blues Festival to najstarszy festiwal bluesowy w Polsce i zarazem jeden z najbardziej prestiżowych bluesowych festiwali na świecie. Laureat cenionej nagrody „Keeping The Blues Alive”, przyznawanej przez amerykańską The Blues Foundation osobom i instytucjom, które najbardziej przyczyniają się do „podtrzymania przy życiu” i „rozwoju muzyki i kultury bluesowej”. Główną misją festiwalu jest edukacja odbiorców poprzez przedstawienie – za sprawą koncertów największych światowych gwiazd – oblicz i podgatunków muzyki bluesowej, takich jak Memphis Blues, Delta Blues, Chicago Blues, Detroit Blues, Rythm’n’blues.
Rawa Blues Festiwal odbędzie się 5 października w katowickim Spodku.
A tak opisywaliśmy na muzobar poprzednią edycję Rawy.