Weiland, Band Aid i demos, czyli 3 grudnia w historii muzyki

5 lat temu zmarł Scott Weiland

Frontman Stone Temple Pilots był jednym z najbardziej wyrazistych, i do dziś nieodżałowanych rockmanów ostatniej mocnej dekady hard rocka. Z macierzystej formacji został definitywnie “skreślony” w 2013 roku, po kolejnych narkotykowo-alkoholowych wyskokach. Poza nią Weiland współtworzył jeszcze efemeryczny, choć nieudany projekt Velvet Revolver, w przeciwieństwie do całkiem udanych, płyt solowych (szczególnie solowy debiut “12 Bar Blues” z 1998 r.)

Scott Weiland zmarł podczas trasy koncertowej ze swoim nowym zespołem Wildabouts, z którym właśnie w 2015 roku wydał album “Blaster”.

Do (You) Know It’s Christmas Time?

3 grudnia 1984 roku premierę miał singiel Do They Know It’s Christmas? Band Aid – supergrupy dowodzonej przez Boba Geldofa. W nagraniu udział wzięli m.in. muzycy U2, Spandau Ballet, Duran Duran, Ultravox czy Sting. Na perkusji zagrał Phil Collins.

9 grudnia nagranie zadebiutowało na szczycie brytyjskiej listy sprzedaży, i utrzymało się na nim przez 5 tygodni. W pierwszym tygodniu singiel sprzedał się w zawrotnej liczbie miliona egzemplarzy. W owym czasie stał się najlepiej sprzedawanym singlem w kilkunastu krajach świata.

Co ciekawe, w tym samym notowaniu, na poz. 2 zadebiutował utwór Last Christmas Wham!, który przez kolejnych 5 tygodni musiał zadowolić się drugą pozycją, a która okazała się dla niego najwyższą.

W późniejszych latach Do They Know It’s Christmas? doczekało się kilku okazjonalnych reinterpretacji: Band Aid II (1989), Band Aid 20 (2004), Band Aid 30 (2014).

Is This Desire demos

PJ Harvey na poważnie grzebie w archiwach. Po odświeżeniu i wydaniu na CD i LP serii demówek z pierwszych krążków (wydane dawno temu “Dry” osiągało na aukcjach zawrotne kwoty), mamy zapowiedź nowego. Tym razem na rynku, obok reedycji oryginalnego krążka, ukaże się też album w wersji “Demos”. A mowa o fenomenalnym “Is This Desire”

Przy okazji PJ Harvey upubliczniła nieopublikowane wcześniej video do utworu Angelene. Dzień wcześniej do sieci trafiła jego wersja demo. A sam album do sprzedaży trafi pod koniec stycznia przyszłego roku. Preordery robić już można.

LOADING