Made in Polska odc. 19: Dominik Kearney, Cherry Cat i Aporia

Made in Polska odc. 19: Dominik Kearney, Cherry Cat i Aporia

W tym wyjątkowym odcinku małe retro, czyli o zespołach niekoniecznie nowych, i ich wydawnictwach (już nowszych, choć z datą wsteczną). Wszystkich łączy to, że warto po ich muzykę uchem sięgnąć.

Kearney mówi: To My!

To My Dominika Kearneya (część zna go zapewne jako Dominika z ZDS), to utwór o tym, czym jest, i być powinien, patriotyzm. Pierwotnie opublikowany w kwietniu 2021 roku, powstał niedawno w nowej, bardziej agresywnej wersji. I w niej właśnie Kearneya, nie tylko na basie, wsparł Wojtek Jabłoński z Kultu. Utwór miał premierę w październiku 2021 r., a zrealizowany do niego teledysk jest do obejrzenia na kanale YT Dominika i Good Vibe Production. Lekcja mądrego i zdrowego patriotyzmu – obowiązkowa.

Wracają Cherry Cat

Pochodzą z Krakowa i nie nagrywają od wczoraj, choć robią to bardzo nieregularnie (pierwsze opublikowane nagrania sięgają 2016 roku). Obok wokalu, na  instrumentarium Cherry Cat składają się cajon, kontrabas i gitara. Grają akustyczno – elektronicznie, łącząc klimatyczne dźwięki i muzykę autorską. Do dziś wydali dwie płyty – EP „Cherry Cat in Italy” oraz płytę „Poświat”, i od czasu do czasu można ich zobaczyć na żywo. Teraz wracają w nowej muzycznej odsłonie i nieco odświeżonym składzie. Obie płyty Cherry Cat są do odsłuchu w serwisie Spotify (album „Poświat” świeżo, od końca stycznia).

Zespół tworzą dziś: Dorota Skwarczewska – wokal, Kamil Nowakowski – gitara, Artur Bas – gitara basowa i Erdem Yildiz – cajon.

Strefy graniczne Aporii

Reprezentują Tczew i Gdańsk, ich muzyka to czysty hardcore i screamo. Pod koniec zeszłego roku wydali album „Strefy graniczne”, którego winylowa premiera miała miejsce 10 grudnia (na CD album ukazał się chwilę wcześniej, oba nakładem D.I.Y. Koło Records). Całość materiału można posłuchać w sieci, m.in. na kanale YT czy w serwisie bandcamp

Aporia, jak sami o sobie piszą, w swym muzycznym materiale opowiadają o granicach, które przekraczamy na co dzień, i które przekroczyliśmy w przeszłości; o tych, które powinniśmy przekroczyć, oraz o tych, do których nie powinniśmy się nigdy zbliżyć. Na krążku znajduje się 6 utworów, które składają się na ponury obraz skrzyżowania przeszłości z teraźniejszością, wzmacniany przez mocne uderzenia i wokalny krzyk. Warto się wsłuchać.

LOADING