Made in Polska odc. 32: Velkratiuk, Jaźnicka, Stella Star, GCh+, Koszmar

Made in Polska odc. 32: Velkratiuk, Jaźnicka, Stella Star, GCh+, Koszmar

Jaźnicka w Berlin Music Video Awards 2022

Katarzyna Jaźnicka dołączyła do grona artystów nominowanych do prestiżowych nagród Berlin Music Video Awards 2022. Teledysk do utworu Out of Control został nominowany w kategorii Best Animation, obok klipów takich artystów jak Dua Lipa & Elton John, czy Bastille. Jego reżyserem i twórcą koncepcji jest Hubert Dłużniewski, prywatnie mąż artystki.

Katarzyna Jaźnicka to wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, ale tez scenarzystka, performerka i trenerka pracy z głosem. Jest członkinią teatru współczesnego Chór Kobiet – Marty Górnickiej. Na scenie muzycznej od ponad 10 lat, współtworzyła m.in. zespoły Laura Palmer Cover Story czy Szur Łez. Jaźnicka współtworzy również kolektyw songwriterski Rebel Music Story.

Out of Control zapowiada jej długogrającą, anglojęzyczną płytę pod tym samym tytułem – To utwór o potrzebie porzucenia kontroli, a raczej złudzenia, że taką kontrolę nad swoim życiem możemy mieć – mówi autorka. – Gdy pozwolimy sobie na odpuszczenie i na to, żeby w wielkim chaosie usłyszeć swój wewnętrzny głos, intuicję, świadomość, być może to okaże się naszą drogą do wolności. Piosenki na płytę powstawały na przełomie pandemicznych lat 2020/2021 i są wynikiem współpracy z pianistą, kompozytorem i aranżerem Marcinem Kuczewskim. Artystka nagrała także kilka singli (Daleko, Byłoby lepiej), a także cover Maanamu Ta noc do innych jest niepodobna.

BMVA odbędzie się w dniach 8-11 czerwca 2022 roku.

Dwa single Velkratiuk

05.05. premierę miał pierwszy singiel nowego składu Velkratiuk, Wet Feet. 12 maja ukazał się kolejny utwór kwartetu – Czułości. Grupa porusza się w obszarach elektro dream popu, nie stroniąc od lo-fi czy neosoulu z elementami ambientu.

VELKRATIUK tworzą: Aleksandra Krat, Daniel Dziemitko, Karol Szczepaniak oraz Dawid Malak. Zespół powstał i tworzy w Bydgoszczy. Pochodzącą z Torunia Aleksandrę można już znać z jej wcześniejszych utworów, takich jak Roses czy Pestka. Podczas pracy nad solowym materiałem Oli naturalnie wykrystalizował się jednak skład obecnego zespołu – Valkratiuk.

To jeden z ciekawszych ostatnio debiutów. Warto posłuchać i śledzić, co nam dalej zaproponują, a przede wszystkim wypatrywać spotkań koncertowych, które kwartet zapowiada.

Stella Star EP

Finaliści ogólnokrajowego konkursu piosenki “Korowód” w ramach festiwalu „Piosenkarnia” (2022), członkowie Inkubatora Tak Brzmi Miasto. Krakowski Stella Star lada dzień – 20 maja – wyda swoją pierwszą, dwujęzyczną EP-kę.

Stella Star powstali w 2020 roku. Grają alternatywną muzykę z pogranicza shoegaze i dream popu. Grupę tworzą: Dawid Leśniak (gitara), Maciek Buliński (bas), Szczepan Wolak (perkusja) i Małgorzata Buracka (wokal + piano, teksty). Ich pierwsze single, Drive i Beast form the East, miały premierę w styczniu tego roku. Na EP-ce, obok nich, znajdą się jeszcze 3 nagrane w języku polskim utwory: Stacja Kosmiczna, Cisza oraz Gwiazdy i Księżyce.

Pełnowymiarowi GCh+

6 maja ukazał się długo oczekiwany album zespołu GCh+. Na krążku znalazło się 11 utworów, w tym znane już i opisywane na muzobar  Everyday St., Highway czy Transit 5.

„Timelapse” powstawał w 2019 roku, po powrocie muzyków do Kamieńczyka nad Bugiem. Tam przez tydzień pracowali nad nowym materiałem, czerpiąc ze swoich jazzowych doświadczeń, muzyki elektronicznej i ludowej. Jak sami piszą, powstało wówczas „jedenaście oszczędnych utworów. (…) Niektóre tchną spokojem nadbużańskich łąk. Inne są zapisem niepokojów podróży. Skrzą się różnymi barwami i emocjami. Wszystkie powstały dzięki drodze, jaką razem przeszliśmy. Jak powiedział nasz flecista- to utwory zdrapane z opon forda transita.”

Płyta została nagrana w studiu Sound’n’Wave przez Jakuba Krukowskiego. Za miks i mastering odpowiada Piotr Przedbora, który wykorzystał przy nim polską technologię Pona Sound – to drugi album na świecie w niej zrobiony. Sesję zdjęciową wykonała Julia Jaracz, zaś za projekt okładki odpowiada Małgorzata Tekieniewska.

Koszmar: Przesłuchanie

Koszmar to duet rodem z warszawskiego osiedla, tworzący elektroniczny post-punk. Obok dźwięków syntezatorów, ich muzyce towarzyszą także głosy tła, będące „zapisem” rodzinnej rozmowy. Frapujące? To posłuchajcie.

Pierwszy singiel grupy Koszmar, Przesłuchanie, zapowiada materiał, który ukaże się jeszcze w tym roku dzięki Koty Records.

LOADING