Scena polska odc. 116: Mag Chlebowska, OS.SO, cosmos, Animations

Scena polska odc. 116: Mag Chlebowska, OS.SO, cosmos, Animations

Mag Chlebowska: Ciemna Noc Duszy

7 października premierową płytę „Ciemna Noc Duszy” zaprezentowała Mag Chlebowska. „Ciemna Noc Duszy” to zderzenie elektroniki, dark popu z elementami melodyjnej, ale zawsze lekkiej psychodelii. Całość nagrana została przede wszystkim do spokojnego, powolnego odsłuchu. Jak mówi sama Mag: „To 7 utworów inspirowanych moimi osobistymi doświadczeniami, swojego rodzaju koncept album, bo dopiero odsłuchanie całego materiału pozwala zobaczyć szerszą perspektywę,  pewną drogę, którą przeszłam w ostatnich paru latach swojego życia. W duchowości, psychologii czy mistycznych wierzeniach mówi się o tzw. ciemnej nocy duszy, stanie, który z ciemnej otchłani rozpaczy prowadzi do światła miłości i mądrości siły większej niż my sami…”

Album wyprodukował „Brainfreezer”, czyli Krzysztof Spychała, a materiał został zarejestrowany w BF studio w Esteponie (Hiszpania). W utworze Zatrzymaj gościnnie udzielił się Alie Ferguson, szkocki gitarzysta.

Dla przypomnienia, Mag Chlebowska, czyli Magdalena Chlebowska, jest kompozytorką, wokalistką i malarką abstrakcyjną. Ukończyła Studium Piosenkarskie im. Czesława Niemena w Poznaniu, a także kompozycję elektroakustyczną na Akademii Muzycznej w Poznaniu. 

OS.SO: Zdumienia

Oficjalne, zielone światło od Michała Rusinka na wykorzystanie wiersza Wisławy Szymborskiej i wydanie go w oprawie niepokornej, niezwykłej. Muzycznej.

“Szymborska – zachwyt i rozpacz” to interdyscyplinarny projekt muzyczno-literacki OS.SO, który ukaże się w listopadzie (będzie to jednocześnie drugi album OS.SO). Oprócz utworów skomponowanych do wierszy Wisławy Szymborskiej, artystka zarejestrowała także live session w krakowskim mieszkaniu Szymborskiej. „Scalając muzykę i poezję, spełniam swoje muzyczne marzenie – studiowałam literaturoznawstwo, a wieloznaczna przestrzeń między językiem i dźwiękami to świat, w którym czuję się najlepiej“.

W Zdumieniu partię klarnetu nagrał specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej Michał Górczyński. Teledysk wyreżyserowała sama OS.SO, i ma on formę performansu, podczas którego ciało artystki jest stopniowo zapełniane tekstem wiersza.

Słowem przypomnienia: 2023 rok jest oficjalnym rokiem naszej noblistki, której stulecie urodzin obchodzimy właśnie w tym roku.

cosmos: Wróćmy do lata

13 października premierę miał kolejny singiel grupy cosmos. Wróćmy do lata to nostalgiczne wspomnienie wakacji, muzycznie podane w rytmie pop-latino. Wcześniejsze single cosmosu – Kino, ZOO, a szczególnie Droga Pani, zaistniały szerzej, i pozostaje teraz czekać na cały album. cosmos to duet Karola Kudrzyckiego oraz Mateusza Makowskiego, którzy wspólnie odpowiadają za tekst do nowego utworu. Wydawcą duetu cosmos jest SP Records.

Animations: Contemporary Guide to Modern Living

17 października premierę miał piąty album jaworzańskiego zespołu Animations. Zespół debiutował w 2007 roku płytą „Animations”, i to do tego albumu nawiązuje instrumentalnym utworem, który pojawia się na ich najnowszym krążku – „Contemporary Guide to Modern Living”. Na albumie znalazło się 8 autorskich kompozycji i jest to pierwszy concept album Animations. Płytę promował utwór Visions, a teraz grupa prezentuje drugi, Modern Suicide.

Obecnie Animations tworzą: Frantz Wołoch – wokal, Bartek Bisaga – bas, Kuba Dębski – gitary, Kuba Galwas – perkusja

LOADING