Scena polska odc. 78: Rumore ft. Kolumbia, Mag Chlebowska, Skveee, Wojtek Urbański

Scena polska odc. 78: Rumore ft. Kolumbia, Mag Chlebowska, Skveee, Wojtek Urbański

Rumore: Brudne sumienia (feat. Kolumbia)

Singiel Brudne Sumienia zespołu Rumore to wyraźna manifestacja niezadowolenia z polskiej polityki. Muzycy Rumore piętnują w nim niekompetencje rządzących, i związane z tym działania ustawowe, krytykują marnotrawienie pieniędzy podatników i polityczny nepotyzm oraz próby polaryzacji polskiego społeczeństwa. Przekaz ten wzmacnia energiczne granie w efekcie otrzymujemy pełen złości i emocji, wyrazisty przekaz. Innymi słowy – utwór z ważnym przesłaniem. Za tekst odpowiadają Sebastian, Konrad oraz Tomasz Sierpiński z zespołu Kolumbia, którzy wspierają Rumore w tym numerze.

Rumore tworzy trzech kolegów jeszcze ze szkoły średniej: Sebastian Sikora, Konrad Sowa i Adam Pudełko. Jak piszą o sobie, „przez garażowe granie doszli do swobodnego wyrażania siebie samych w muzyce, co prosto można określić jako Indie Grunge Rock. Granie pozwala im uzewnętrznić ich myśli, bunt, miłość ale również stosunek do otaczającego ich świata i to jak odnajdują/czują się w społeczeństwie”. Grają od 2016 roku, mają na koncie wydany w 2019 roku album „Czas/o/przestrzeń”.

Wojtek Urbański: Phobos

Wojtek Urbański, o którym pisaliśmy ostatnio przy okazji premiery Lewandowskiego, nie zwalnia tempa i publikuje kolejną zapowiedź ścieżki dźwiękowej „Everdome”. Utwór Phobos powstał we współpracy z Łukaszem Palkiewiczem, producentem szerzej znanym jako Szatt. Wojtek mówi: „Łukasz doskonale odnalazł się w moim pomyśle na to jak mógłby brzmieć nocny klub na Marsie. Dodał do utworu dużo warstw, zwłaszcza w tych niższych rejestrach i fakt, że finalnie “Phobos” ma takie pełne brzmienie to w dużej mierze właśnie jego zasługa”.

Nowy singiel Urbańskiego to już trzeci wyimek ze ścieżki dźwiękowej, jaką tworzy on dla metaversu Everdome – futurystycznego świata na Marsie. Tym razem artysta wszedł na teren tanecznej elektroniki.

Tytułowy “Phobos” to jeden z dwóch księżyców będących w orbicie Marsa, ale też nazwa nocnego klubu, który będzie funkcjonował w metaversie Everdome.

Łukasz Alwast, producent kreatywny i dyrektor worldbuildingu Everdome, mówi: „Wraz z wydaniem trzeciego singla, zbliżamy się już do premiery pełnego albumu Everdome OST. Będzie to eklektyczny kolaż muzyki filmowej, gamingowej i awangardowo-elektronicznej. Każdy z utworów stopniowo ilustruje kolejne etapy podróży i poznawania Marsa w immersyjnym doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości”.

Premiera ścieżki dźwiękowej „Everdome” przewidziana jest na 28 kwietnia. Cały materiał, na żywo, będzie można usłyszeć i zobaczyć podczas krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej, 25 maja. Bilety na to wydarzenie dostępne są TUTAJ.

Skveee: Invisible

Kryjący się pod pseudonimem Skveee, Miłosz Skwirut, to krakowski basista i kontrabasista. Współpracował m.in. z Kraków Street Band, Ablaye Badji Band, Quindependence, Michałem Salamonem, Companions, Susanną Jarą, Hot Tamales, czy The Magic Juice, a solowo debiutował w 2019 roku płytą Road Movies” (jako Miłosz Skwirut). Utworem Invisible Miłosz odchodzi jednak od jazzujących dźwięków, skupiając się na komunikacji i przekazie.

Invisible to jego osobista, instrumentalna opowieść o… byciu widzianym, słyszanym i rozumianym. Singiel zapowiada pierwszą płytę jako Skveee, pt. „Unspoken”, która ujrzy światło dzienne dzięki Stypendium Twórczemu Miasta Krakowa. Jak mówi sam muzyk, „Przy pomocy dźwięków chciałbym zwrócić uwagę na ważny głos osób, które swojego zdania nie potrafią lub nie mogą zwerbalizować, tudzież robią to, ale bez powodzenia w zrozumieniu przez drugą stronę. Moja twórczość jest poszukiwaniem alternatywnych form wyrazu właśnie poprzez sztukę i muzykę, dlatego wszystkie utwory na płycie “Unspoken” to „pieśni bez słów”, czyli instrumentalne numery, które „wyśpiewują” mocno nacechowane emocjonalnie historie”.

Premiera płyty zapowiadana jest na 29 maja 2023 roku.

Mag Chlebowska: Samotnie

Mag Chlebowska, czyli Magdalena Chlebowska jest kompozytorką, wokalistką i malarką abstrakcyjną. Absolwentka Studium Piosenkarskiego im. Czesława Niemena w Poznaniu i Akademii Muzycznej w Poznaniu (kompozycja elektroakustyczna). Na koncie ma trzy utwory singlowe (Ćma, To Fall In Love Is Easy oraz Zatrzymaj), Samotnie jest jej najnowszą muzyczną propozycją.

Jak sama mówi, „utwór Samotnie opowiada o chęci do obudzenia się bez trudnych emocji i myśli … tabula rasa. Ale z drugiej strony świadomość i akceptacja tego, że bez pełnego doświadczenia  pewnych trudnych przeżyć nie mogę pójść dalej…”.

Za tekst i muzykę odpowiada autorka wraz z Krzysztofem Spychałą. Wydawcą Mag jest Nostalgia Music.

LOADING