Force of Habitat to drugi singiel zapowiadający nadchodzący album wrocławskiego The Great White Lights. Po pierwszym, Cruisin’, tym razem zespół zagrał bardziej stonowanie, skupiając się na intensywnym refrenie i utrzymując na pierwszym planie melodykę. Całość wciąż pozostaje jednak w dobrym, rockowym klimacie.
„Historia, którą niesie Force of Habitat podobnie jak w przypadku Cruisin’ odnosi się do refleksji nad przemianami, jakie zapoczątkowały w nas pierwsze okresy pandemii i związany z nimi czas lockdownów. Najnowszy singiel zainspirowały liczne historie o masowo rozpadających się małżeństwach, których przedstawiciele zostali skazani na spędzanie ze sobą całego możliwego czasu. Utwór bierze pod lupę kwestie relacji, odwołując ją także do refleksji na tym, czy nasze życie toczy się we właściwym kierunku?”
W teledysku do Force of Habitat brawurową rolę odegrała wrocławska aktorka Teatru Układ Formalny, Wiktoria Czubaszek. Okładkę do singla stworzył ponownie Aleksander Bryk.
The Great White Lights towarzyszymy przynajmniej od 2021 roku, i ówczesnej edycji Tak Brzmi Miasto. Nowy album ujrzy światło dzienne jesienią tego roku, i będzie ich drugim, po debiucie z 2019, krążkiem.
Skrawki to ostatnia propozycja Wiktorii Zwolińskiej. Do nowego nagrania zaprosiła Dawida Tyszkowskiego, by „dwie muzyczne dusze, ze skrawków siebie, poskładały wyjątkową piosenkę. Prawdziwą, emocjonalną, silną w swoim przekazie.” Jak mówi Wiktoria, „Pamiętam, jak nagrałam pierwsze demo wystukane na pianinie w domowych warunkach – na zwykły dyktafon, z tymi wszystkimi szmerami i załamaniami głosu. Czułam, że to, co skomponowałam, jest czymś więcej niż zwykłą balladą o miłości. Jak tylko powstała, wiedziałam, że muszę ją podesłać Dawidowi, bo dosłownie słyszałam jego głos, gdy tworzyłam ten utwór (…) Dodaliśmy wspólnie jeszcze co nieco, a Patrick The Pan ubrał to w aranżacje ze swoich skrawków producenckiego serducha”.
W kwietniu tego roku Wiktoria Zwolińska wydała swoją pierwszą mini-płytę pt. „…na podstawie zazdrości”, po której, już w maju, podzieliła się kolejną nową piosenką Wino na mieście. Powoli robi się dojrzalej.
29 czerwca ukazał się trzeci już singiel składu noco, Historia sąsiadki. Historia prawdziwa. „My sobie tylko głośno rozmawialiśmy. Śmialiśmy się, bo czemu by nie? Jest sierpień, piękne słońce przedziera się do środka, ściany jeszcze puste, meble w korytarzu, a my na kartonach świętujemy pierwszy dzień w nowym mieszkaniu. I nagle wali do drzwi jakby się ku*wa paliło. – Szanownie proszę wypie*dalać z tego domu…”
Historia sąsiadki to trochę taka śmieszno-straszna piosenka. O czym dokładnie opowiada ? Zachęcamy nie tylko do wsłuchania się w przebieg rozmowy, ale też włączenie w nią. Zachęca też zespół: „Śpiewaj razem z nami. Przeklinaj dokładnie akcentując literę „r”. To pozwoli Ci uwolnić przeróżne emocje. Nie bój się “brzydkich” słów. My się nie boimy.”
Wydawcą utworu jest Agora Digital Music. Nagranie zrealizował i zmiksował Dawid “Avid” Lewandowski, a okładkę singla wykonała Lilia Gejderich.
Początek grupy KAST. to Łódź i rok 2015, kiedy powstały zarysy utworów i EP-ka „Miasta” nagrana w składzie: Ziąbka, Kalisz, Badura, Mikołajczyk, Grabowski. W roku 2018 do zespołu dołączył Michał Górny i Mateusz Stołowski, i w takim składzie rozpoczęły się prace nad długogrającą płytą. Tak na rynek trafił album „Milion Pomysłów na Siebie”, zarejestrowany w łódzkim Studio Lodowa oraz aleksandrowskim Case Studio, które jest oficjalnym wydawcą zespołu.
KAST. tworzą bez przykładania miary do gatunków, ostatnio chętniej łącząc alternatywnego rocka z syntezatorami. W 2022 zespół rozpoczęli pracę nad drugim albumem, „w przerwie” grając na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie, gdzie znaleźli się w trójce finalistów.
Zespół tworzą: Mateusz Ziąbka – wokal, Dominik Kalisz – syntezatory i gitara, Mateusz Stołowski – bas/wokal, Kamil Badura – gitara, Michał Górny – perkusja/perkusjonalia.