Kiedy zadebiutowali w 2001 roku, z miejsca okrzyknięto ich „buntowniczym głosem polskich dwudziestoparolatków”, którzy trzymają w ręku ‘butelki z benzyną i kamienie”, i gotowi są na młodzieżową rewolucję. Wyróżnia ich autentyczność i nieustający entuzjazm, nowofalowe podejście do tekstów i muzyki, i takie też jej aranżacje. Od początku była w tym jednak wyraźna, gitarowa, świadomie przesterowana nowoczesność, która eksploduje na żywo. Przez pierwsze 8 lat działalności zespół był w permanentnej trasie koncertowej, dając ponad 400 koncertów nie tylko w Polsce. Ich Specjalnie dla TV stało się czołówką jednej z kultowych audycji radiowych. W 2011 roku zespół niespodziewanie zawiesił działalność, po wydaniu pięciu płyt z premierowym materiałem (do tego doliczyć trzeba płytę anglojęzyczną i z remiksami). W 2022 roku możemy cieszyć się z powrotu Cool Kids Of Death, i nie tylko dlatego warto sprawdzić koncertową formę podczas Soundedit.
Kolejny łódzki super zespół, założony w 2018 roku przez członków działającej w latach 2003-2018 grupy Bruno Schulz. W muzyce Mona Polaski słychać echa nowej fali, post punka i polskiej alternatywy lat 80. i 90. Teraz piszą o sobie, że śpiewają o drugiej młodości, trudnej miłości i szalonych, destrukcyjnych imprezach. Debiutowali w 2019 roku dobrze przyjętą płytą „Folklor”. Pod koniec 2021 roku udostępnili nowe utwory (Kolejny ostatni raz, Świeć), obecnie kończą pracę nad drugim albumem. Setlista na Soundedit będzie zapewne połączeniem muzyki z „Folkloru” z premierowym materiałem. I na to liczymy.
Powstali w roku 2003, ale ich pierwszy album „L.Stadt” ujrzał światło dzienne dopiero na początku roku 2008. Do tego czasu grupa kojarzona była przede wszystkim z udanych występów na polskich i zagranicznych festiwalach, a także intensywnym udziałem w rozmaitych programach muzycznych. Po wydaniu debiutu, L.Stadt nie zwalniali tempa koncertowego, nierzadko występując na głównej scenie festiwali. W 2010 r. premierę miał drugi album „EL.P”, z której pochodził m.in. przebój Death of the Surfer Girl. Trzy lata później ukazała się EP-ka „You Gotta Move”, a ostatnia długogrająca płyta zespołu, „L.Story”, w 2017. W pandemicznym roku 2020 zespół wziął udział w koncercie upamiętniającym 76. rocznicę likwidacji Getta Litzmannstadt. Projekt „Ptaki Smutku” powstał z inicjatywy łódzkiego Centrum Dialogu, a muzyka L.Stadt została wykorzystana do tekstów wyjątkowego łódzkiego pisarza, Jeszajahu Szpigla.
Jeszcze jeden przedstawiciel alternatywnej łódzkiej sceny muzycznej, jeden z najdłużej, nieprzerwanie grających polskich zespołów alternatywnych. Inicjatorem jego założenia w 1996 roku był Robert „Sasza” Tomaszewski, do którego w późniejszych latach dołączyli Piotr Połoz (bas) i Marcin Awierianow (perkusja). Debiut płytowy miał miejsce dopiero w 2007 roku, wraz z ukazaniem się płyty „Małpy morskie”. W kolejnym roku ukazał się „No More Work!”, a ostatni, piąty krążek zatytułowany „Antypody Umysłu” w roku 2018. W przerwach między nagrywaniem nowych materiałów zespół sporo koncertował, supportując m.in. Placebo czy objeżdżając z sukcesem najważniejsze polskie festiwale. Podczas łódzkiego Soundedit Psychocukier z pewnością zaskoczą niejednego.
Pomysł na zespół Salvezza zrodził się w ślad za organizacją Wieczorków Barokowych w łódzkim klubie DOM. Grupę stworzyli Witold Munnich, czyli Vito Vittorio (wokalista zespołu X) oraz Grzegorz Fajngold (znany m.in. z 19 wiosen czy Już Nie Żyjesz). Na płycie występują pod pseudonimami Zipolli i Donatelli, a ich muzyka to specyficzne połączenie muzyki barokowej z… No właśnie. Salvezza to duet, który stworzył własny styl. Muzykę, do której libretto napisał, i melodię wokalu ułożył Zipolli, a Donatelli skomponował muzykę, nagrał partie klawesynowe, organowe i zrobił orkiestrację. W 2021 roku zespół wydał płytę „Salvezza”, na której gościnnie zaśpiewała markiza Anna Kaz, a na wiolonczeli wspomógł muzyków Konstantino Usenkino (znany m.in. z Super Girl & Romantic Boys). Na albumie usłyszeć można także głos… mamy Zipolliego.
W tym roku Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 3-5 listopada w łódzkim Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29). Cool Kids Of Death, Mona Polaski, Salvezza, L.Stadt oraz Psychocukier wystąpią w czwartek, 3 listopada od godz. 18:00. Bilety na koncerty w cenie 99 zł są dostępne w kasie Klubu oraz na stronach bilety24.pl, biletomat.pl, ticketmaster.pl i going.pl.
Jak mówi Maciej Werk, dyrektor Festiwalu, “Zawsze uważałem, że skoro Soundedit jest łódzkim festiwalem, to jego wręcz obowiązkiem jest współpracować z łódzkimi artystami. Stąd pomysł na Soundedit Spotlight, dlatego zapraszaliśmy zespoły z Łodzi. Tym razem rodzima reprezentacja ma dla siebie cały festiwalowy dzień. Grupy z miasta czterech kultur są czasem bardziej znane w Polsce niż w naszym mieście. Pora to zmienić. Łódź Power! To jest właśnie to, co poczujecie w czwartek na Soundedit.
Zdjęcia: materiały prasowe organizatora