SCENA: Klub Spotkań Poczta Główna
Ziela
Julita Ziela Zielińska otworzy pocztową scenę. Ma za sobą występy na większych scenach, ale w klubie będzie czarowała intymnością i melodiami, choć przyjedzie z dużym składem. Porusza się pomiędzy indie popem, soulem, elektroniką a jazzem, ze szczyptą easy listeningu. Jak sama mówi, w tekstach „polemikę z sinusoidalnym przebiegiem linii życia określają w prostych, a jednocześnie niebanalnych szlagwortach — raz wersal, raz wersalka, goździki i gwoździe, rózgi i różdżki”. Oprócz singli wydała m.in. EP-kę pt. „EP1”.
Izdeb
Paweł Izdebski AKA izdeb to piosenkopisarz, gitarzysta i wokalista, a także… youtuber. Muzycznie łączy akustyczny ambient z przesterowanymi gitarami. Na koncie ma dwa autorskie mini-albumy – „Książę Naiwności i „@strach”. Zdobywca złotej płyty i nagrody Fryderyka z zespołem Ralpha Kamińskiego za album “KORA”. Były wokalista Studia Accantus, także aktor musicalowy. Na scenie przede wszystkim jednak izdeb, który tworzy „samozwańczy gatunek” space-pop (inaczej zwany blue-popem).
Daria ze Śląska
Koncertową gwiazdą tegorocznego TBM (możemy chyba nazwać ją headlinerem?), a zarazem jubileuszową niespodzianką 10. edycji będzie Daria ze Śląska – absolwentki programu edukacyjnego Inkubator. Debiutowała w tym roku pełnowymiarowym albumem „Daria ze Śląska tu była”, i uznana została za jedno z objawień muzycznych mijającego roku. Teraz możecie ją sprawdzić w wersji klubowej.
SCENA: Tu i Ówdzie
Francis Tuan
Ten zespół znacie już z naszych łamów, ale mamy nadzieję, że lepiej z ich muzyki. Francis Tuan to dwie płyty („Let’s Pretend” i „Samiec Omega”), zaskakujące dynamiką koncerty (płyta podkręcona o 100%), i fantastyczny kontakt z publicznością. Jak to się mówi: zabawa gwarantowana, a do tego bardzo mądra (nie zapomnijcie wsłuchać się w teksty).
Szklane Oczy
Ania, Aga i Justyna, czyli wokal z gitarą, bas i perkusja. Grają rocka inspirowanego polskim punkiem, poezją romantyczną i psychodelią. Jak mówią organizatorzy, Szklane Oczy grały już chyba wszędzie, ale jeszcze nie na TBM. Dlatego pora to nadrobić. Istnieją od 2016 roku, nagrały „Rzeczywistość” i „Antyrzeczywistość”, i rzeczywiście zagrają teraz w ramach krakowskiego showcase’u Tak Brzmi Miasto.
Franek Warzywa & Młody Budda
Jedzenie warzyw, chodzenie do szkoły, życie pozaziemskie i zdrowy styl życia – tak najlepiej reklamuje się śpiewający Franek Warzywa i muzykujący Młody Budda. To jeden z najbardziej wyczekiwanych duetów (na scenie jako trio, z żywą perkusją), który zamienia scenę (i przestrzeń pod sceną) w swój prywatny, muzyczny warzywniak, na którym uprawiają muzykę razem z publiką. Szykujcie się na wieczorne „Wykopki”.
mona polaski
Co i jak łączą mona polaski, wie tylko ten, kto choć raz był na ich koncercie. Nowa fala, post punk, synthwave, alternative disco, indie, a nawet bigbeat. Tylko tyle, aż tyle, a to tylko muzycznie, bo mona polaski to byt złożony z niebłahych tekstów, charyzmy i nostalgii za rzeczami, które lubimy. Debiutowali płytą „Folklor” i chyba pora na kolejny płytowy materiał. Póki co jednak – live w Tu i Ówdzie.
SCENA: Klub Re
Swayzee
Zespół, który rozpoczął działalność w 2021 roku i szybko zdobył uznanie, w dużej mierze dzięki autentyczności, szybkim i żywiołowym utworom do tańca, któremu często bliżej do performance’u wynikającego z potrzeby interakcji. To pewnie dlatego swoją płytę Swayzee od razu zatytułowali „Greatest Hits”, i na pewno na hitach się nie skończy.
USO 9001
Trio USO 9001 występowało w Czechach, Austrii, Węgrzech czy Chorwacji, głośniej o nim zrobiło się po NextFest i festiwalu Jazz Jantar. Ich płyta „Rhesus Albert” to efekt kolektywnej pracy i szerokich inspiracji, które znalazły ujście dla jazzu, math rocka, elektroniki, klasyki, aż do hip-hopu. Sporo tu gęstych bitów, gitarowych aranżacji, i pewnie tego typu hałasu należy się spodziewać na klubowym występie.
Sad Smiles
Podopieczni Borówka Music, którzy weszli w tym roku na główną scenę OFF Festivalu, i wydają się mieć predyspozycje, by na niej dłużej zagościć. Nie wiemy, jak poradzą sobie w warunkach klubowych, bo energią mogą rozdzielić kilka scen jednocześnie, tym bardziej więc warto sprawdzić ich granie w mniejszych przestrzeniach. Będzie szybko, rockowo, i z młodzieńczym zacięciem. Jak to u Sad Smiles.
.WAVS
Krakowski kwartet wraca na scenę TBM. Jak przekonują organizatorzy, „usilnie staramy się nie powtarzać artystów na Tak Brzmi Miasto, ale wszelkie nasze starania poległy w nierównej walce z głosami ekspertów i ekspertek zmiecionych falą nowej muzyki .WAVS”. Dotąd w obcych językach, tym razem będą też prezentowali materiał polskojęzyczny (EP-ka „Sól”).
10. edycja showcase’u Tak Brzmi Miasto odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Pałacu Potockich w Krakowie. Głównym tematem tegorocznej konferencji jest budowanie KARIERY. Młodzi muzycy, muzyczki, przyszli menedżerowie i menedżerki uzyskają odpowiedzi jak wybrać najlepszą ścieżkę zawodową, z czym taki wybór się wiąże, jak zaplanować i zbudować karierę tak, by była długotrwała i zrównoważona — by dostarczała zarówno stabilności finansowej, jak i psychicznej. Wszystkie koncerty odbędą się w sobotę, 18 listopada.