11 listopada premierowo udostępniony został nowy wideoklip do utworu Siła zakazanych westchnień trójmiejskiego tria OBRASQi. To drugi, po Obiecaj, singiel grupy wyciągnięty z wydanej 22 września tego roku płyty „Szepty ciszy”.
Trio OBRASQi to jeden z najbardziej nietuzinkowych zespołów ostatnich lat na polskiej scenie. Grupę tworzą: Monika Dejk-Ćwikła (wokal, bas i teksty), Artur Wolski (gitara i muzyka), Jarosław Bielawski (perkusja). W 2020 r. zespół wydał EP-kę „Porzeczkowy”, która w 2021 roku rozwinęła się w płytę długogrającą „Dopowiedzenia”. Ostatni materiał płytowy jest nie tylko kontynuacją, ale też intrygującym rozwinięciem dotychczasowych brzmień zespołu. Siły zakazanych westchnień możecie posłuchać, wraz z klipem, poniżej.
Sza! to muzyczny projekt, który tworzą: Tomek „YomaY” Kapitańczyk (wokal), Marek Baczyński (gitara, pianino i syntezatory), Szymon „Seemoon” Dwornik (gitara), Łukasz „Ratusz” Ratuszny (perkusja), oraz Marcin Sobczyński (bas). Muzyka Sza! to melodyjny rock, z partiami pianina i łagodnymi gitarowymi riffami, w którym autorskim, i nierzadko poetyckim tekstom YomaYa towarzyszą chwytliwe aranżacje, przywodzące nas w okolice brytyjskiego i polskiego rocka lat 80. i 90.
Najnowszy mini album Sza!, EP1 „Lewa strona”, zawiera 5 utworów: Jeszcze wczoraj, Aleksandria, Modlitwa, Do znanej, i tytułowy Lewa strona.
Po więcej informacji odsyłam do www.facebook.com/tomasz.yomaykapitanczyk
11 listopada premierę miał nowy utwór Katarzyny Nosowskiej, Larum. Utwór, którego osnową są ostatnie przeżycia artystki, towarzyszące jej życiu poczucie braku wyboru, a także związana z tym ciągła presja oczekiwań i kontroli. Nagranie uzupełnia opublikowany w social mediach krótki, i bardzo osobisty głos Nosowskiej, którym artystka przyznaje: „5 lat temu rozejrzałam się po własnej codzienności i odkryłam, że od dawna jestem na swoim, ale nie robię co chcę (…) Wytresowana do posłuszeństwa w dorosłości nadal funkcjonowałam w dybach cudzych oczekiwań, zawsze w pozycji filcu spod pionka, ze skręconymi wnętrznościami, w lęku i oczekiwaniu na karę za niesubordynację. Tę piosenkę śpiewam dla siebie i dla Was.” I jak sama śpiewa: “Mówisz o wolności – zdefiniujmy ją”…
Larum jest (być może) pierwszą, nieoficjalną zapowiedzią tworzącego się gdzieś nowego materiału artystki. Czy pełnowymiarowego? Ostatni album Nosowskiej, „Basta”, ukazał się w 2018 roku.
28 października ukazał się mini album Milito zatytułowany „Nesting”. Płyta została wydana dzięki wsparciu crowdfundingowemu, a składa się na nią 7 utworów, oraz trzy bonusy w postaci remixu Housewarming, koncertowej wersji Kitchen Table, oraz nagranego podczas Vintage Session Timeline.
Milito to songwriter, który, jak o sobie pisze, „opiekuje się dyskryminowanymi i niedoreprezentowanymi aspektami męskości. Wierzę, że dyskusja na ten temat może zmienić świat na lepsze.” Pisze i nagrywa od lat – debiutował w 2016 roku płytą „Gwiazda rubieży”. A jak ewoluował? Dziś jego muzyka to wypadkowa popu, postmodernistycznego rocka, z elementami cold wave’u (jak sam mówi, gra avant pop), choć trudno ją wprost sklasyfikować. Tworzy po prostu „muzę męskiej wrażliwości”.