Wygramy Muzyką, czyli DAGADANA i Troye Zillia w trasie

Wygramy Muzyką, czyli DAGADANA i Troye Zillia w trasie

„Free Ukraine!” – to hasło przyświeca organizatorowi cyklu koncertów, które w kwietniu zjednoczą polską i ukraińską scenę muzyczną. Dochód z nich zostanie przeznaczony na Polską Misję Medyczną, niosącą pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy. W ramach Free Ukraine wystąpią Troye Zillia i Dagadana, a całość wystartuje 24 kwietnia w krakowskim klubie Kwadrat.

Pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów Free Ukraine jest Randan Music, twórca projektu Wygramy muzyką. Pod jego szyldem odbędzie się cykl wydarzeń muzycznych przeciwko wojnie i w intencji pomocy.

Pomagać można na wiele sposobów. Jedni organizują zbiórki, inni udostępniają swoje mieszkania uchodźcom. My, włączając się w te wszystkie inicjatywy, chcemy jeszcze więcej. A tym, co jest nam najbliższe, jest muzyka. Stąd pomysł na kontynuację projektu Wygramy muzyką w tej formie – mówi Michał Sadanowicz z Randan Music – W trakcie pandemii koncerty miały dodawać otuchy, bo kontakt z drugim człowiekiem był ograniczony. Teraz mówimy, że działając i będąc razem, możemy więcej. Tworząc projekt Wygramy muzyką nie spodziewaliśmy się, że jego nazwa nabierze tak dosłownego znaczenia.

Na scenie Free Ukraine wystąpi polsko-ukraiński kolektyw Dagadana oraz ukraiński zespół Troye Zillia. Podczas trasy pojawią się również inni artyści. Plan trasy:

24.04 Kraków — Klub Kwadrat
25.04 Katowice — Klub P23
26.04 Wrocław — Klub A2
27.04 Warszawa — Klub Progresja
28.04 Poznań — Klub Tama
01.05 Gdańsk – B90

Do projektu Free Ukraine włączył się ceniony polski plakacista – Dawid Ryski, który przygotował limitowaną kolekcję plakatów. Bilety do kupna w czterech kategoriach cenowych: 75, 100, 150 i 200 zł; dodatkowo można nabyć cegiełki, nieuprawniające do wejścia na koncert, o wartości 20 i 50 PLN. W trakcie wydarzenia będzie prowadzona również zbiórka środków. Cały dochód (bilety, plakaty, środki zebrane w trakcie koncertu) zostanie przeznaczony na Polską Misję Medyczną.

muzobar dagadana
zdj. P.D. Kosmowska

DAGADANA od ponad 13 lat znakomicie łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Zespół jest ambasadorem słowiańskiej kultury, zarówno polskiej, jak i ukraińskiej. Koncertowali w 25 krajach, w tym w 2019 r. na Glastonbury Festival. Grali na tratwie, w kopalni, na pustyni, na największym festiwalu w Ameryce Południowej. Pisał o nich amerykański National Geographic. Ich ostatnia płyta „Tobie” jest pełna pieśni życzeniowych, czyli najstarszych utworów zachowanych na słowiańskich ziemiach.

Troye Zillia to zespół łączący ukraińskie, folkowe i zanurzone w ludowych pieśniach brzmienie z jazzem. istnieją 5 lat, wydali 4 albumy i 8 prac wideo. Zagrali ponad 200 koncertów w Ukrainie, na terenie Europy, w Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie. Ostatnia płyta, “Endorfiny”, to wybór pieśni ukraińskich o miłości z różnych regionów kraju. Oryginalne brzmienie, wyrafinowane etno motywy i pozytywny ładunek kompozycji, zmieszane z R&B, D&B, afro-cuban, jazz, tworzą styl tego albumu – etno fusion.

muzobar troye zillia
LOADING