Anieli, choć wcześniej bardzo dobrze znani jako muzycy, we wspólnej odsłonie są prawdziwą sensacją 2022 roku. Dziś (09.09) ukazał się ich długo wyczekiwany, debiutancki album „Blask”. Duet tworzą Joanna Prykowska, znana przede wszystkim z Firebirds (kto nie zna Harry’ego?) czy projektu Joanna & The Forest, oraz Paweł Krawczyk, odpowiedzialny za brzmienie grupy Hey w XXI wieku. I trudno ukryć, że twórczość Anieli jest w dużej mierze wypadkową ich wcześniejszych zespołów. Z krążka „Blask” poznaliśmy najpierw traktującą o przyjaźni Jaśniejącą (tu gościnnie śpiewa Katarzyna Nosowska), opowieść o samotności w złotej klatce – Niemiłość, niemal przebojowy „hymn o niezależności” – Przesilenie, oraz ostatni, choć otwierający płytę utwór Nie ruszaj się. A że cała płyta zawiera 10 nagrań, w Łodzi spodziewajmy się usłyszeć… całości?
Bokka są jednym z najbardziej nieodgadnionych zjawisk na polskiej scenie ostatniej dekady. Powstali w 2013 roku, choć nadal pozostają… nieznani. Wizerunkowo, bo skrywając twarze pod maskami potrafili wykreować unikatową, muzyczną tożsamość, dzięki której (być może) łatwiej jest im czarować publiczność. Na koncie mają cztery świetnie przyjęte albumy, dwie nominacje do nagród polskiej fonografii – Fryderyków, ich twórczość znana jest także poza granicami Polski. W 2022 r. Bokka powraca w zupełnie nowej odsłonie, na którą składa się dość tajemniczy i apokaliptyczny album „Blood Moon”. Powstały na podstawie scenariusza filmowego, zabiera słuchacza w fikcyjną podróż do dnia końca świata. Na Soundedit będzie można przekonać się, jak w ich wersji on wygląda.
Ostatnią ogłoszoną na sobotę wykonawczynią jest młoda debiutantka, Ania Leon, o której mówi się, że „przeciera w Polsce dark popowe szlaki”. W czerwcu tego roku ukazał się jej pierwszy album, „Łezki”, a płytę promowały trzy bardzo dobrze przyjęte utwory: Tańcz, Chemistry i Przypadki. W jej muzyce słychać fascynacje takimi wykonawcami jak Banks, Billie Eilish, Lorde czy Sevdaliza. Muzykę tworzy razem z Arkadiuszem Koperą (współpracował m.in. z Darią Zawiałow, Sanah czy Orkiestrą Męskiego Grania) i Mariuszem Obijalskim (Waglewski Fisz Emade, projekt Albo Inaczej). Podczas Soundedit spodziewajmy się z jej strony mieszanki dobrego, mrocznego, elektronicznego brzmienia oraz intrygujących tekstów.
Trójka wymienionych wyżej krajowych wykonawców pojawi się 5 listopada na Międzynarodowym Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi. Jak już informowaliśmy, tego dnia na scenie Wytwórni wystąpi trzech wyjątkowych światowych wykonawców. Dla przypomnienia: pierwsi to Crime & The City Solution, czyli zespół, a raczej kolektyw różnych alternatywnych muzyków z Australii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Obok nich w Łodzi zobaczymy Barry’ego Adamsona – przede wszystkim kompozytora, który karierę solową rozpoczynał po trzyletniej współpracy z Nickiem Cavem i jego The Bad Seeds. Podczas Soundedit artysta odbierze statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem”, przyznaną w uznaniu za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”. Jako trzeci wystąpi Leftfield, duet założony przez Paula Daleya i Neila Barnesa (dziś ten drugi występuje pod szyldem zespołu). To o nich Scott Kirkland z The Crystal Method powiedział: „najlepsza grupa grająca muzykę elektroniczną, kropka”. W grudniu br. ukaże się ich nowa płyta „This Is What We Do”, i na Soundedit, jeszcze przed oficjalną premierą, będzie można wysłuchać nowego materiału.
W roku 2022 Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit odbędzie się w dniach 3-5 listopada w Łodzi. Crime & The City Solution, Barry Adamson, Leftfield, Ania Leon, Anieli oraz Bokka wystąpią w sobotę, 5 listopada o godz. 19:00, w Klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29).
Bilety na koncerty (w cenie 149 zł) dostępne są w kasie Klubu oraz na stronach bilety24.pl, biletomat.pl, ticketmaster.pl i going.pl.
Zdjęcia: materiały prasowe organizatora