Piosenki zaliczane do tego gatunku, w teorii, nie powinny być tworzone z myślą o podbiciu list przebojów, tylko o przypasowaniu wąskiemu, wyszukanemu gronu odbiorców. Czasy się jednak zmieniły, a muzyka alternatywna zrobiła się popularna i ceniona, poszerzając grono słuchaczy. Obecnie uznaje się, że „muzyka alternatywna” oznacza twórców, którzy nie wpisują się ściśle w jeden gatunek, mieszając, szukając i bawiąc się różnorodnością jego form, już bez patrzenia na sposoby dystrybucji czy jego popularność.
Na tegorocznych Juwenaliach w Krakowie będziemy mieć okazję usłyszeć zarówno wykonawców z nurtu alt pop, jak i alt rocka. Od prezentacji tych drugich zaczniemy.
WALUŚKRAKSAKRYZYS
Pod tym długim pseudonimem kryje się Sebastian Łukasz Gugulski. Jego twórczość to punk romansujący z hip-hopem, indie rockiem, muzyką alternatywną, poezją śpiewaną czy dance punkiem. Część jego utworów powstała, gdy pracował jako pasterz wypasający owce w Ojcowskim Parku Narodowym. W 2019 roku WaluśKraksaKryzys zadebiutował płytą „MiłyMłodyCzłowiek”. Współpracował m.in z Błażejem Królem, Miuoshem, który zaprosił go do projektu „Pieśni współczesne”, czy Zdechłym Osą, z którym nagrał utwór Jezus po tygodniu we Wrocławiu. Laureat Fryderyka 2024 za rockowy album roku „+piekło+niebo+”.
SAD SMILES
Sad Smiles to zespół, który zaczyna w podobny sposób, jak największe kapele rockowe. Czwórka nastolatków z miłością do muzyki, pełna niespożytej pasji i energii, jak na młodzież przystało. Sami tworzą, komponują i piszą teksty, w których zaskakująco sporo dojrzałości życiowej. Jako twórcy muzyki alternatywnej oscylują blisko rocka, ale nie dają się zamknąć w jego jednej, konkretnej odmianie. Wydali EP-kę „Sad Smiles EP”, supportowali Pawła Domagałę, zespół Raz Dwa Trzy oraz grupę Happysad; wystąpili na głównej scenie Off Festvalu.
Obu wykonawców usłyszymy 16 maja w Strefie Żaczek.
LORDOFON
Lordofon to warszawska formacja założona z inicjatywy Macieja Poredy i Michała Jurka. Wywodzą się ze środowiska hip-hopowego, ich debiutancki album „Koło” (2020) został w został bardzo dobrze przyjęty, dwa lata po jego premierze ukazał się ich drugi krążek. Ich muzyczne inspiracje rozciągają się od Nirvany przez Kendricka Lamara, aż po współczesny trap. W swej twórczości robią przelot przez wszystkie muzyczne zainteresowania, łącząc rap m.in z indie popem czy rockiem, pozostając przy tym całkowicie spójnym zespołem. Lubują się klimacie lat 2000, co wybrzmiewa w ich tekstach, ale również widać w estetyce niektórych teledysków. Lordofon wystąpi 17 maja w piątek, w Strefie Polibuda na lotnisku Rakowice – Czyżyny.
KATHIA
Kathia, czyli Katarzyna Półrolniczak to producentka, kompozytorka, autorka tekstów, multiinstrumentalistka i wokalistka. Pochodzi z Poznania. W 2020 roku podopieczna (wówczas) Borówka Music, wydała EP-kę “Town”. Jej debiutancki album „Przestrzeń” ukazał się w listopadzie 2023 roku. Zagrała dotąd około 200 koncertów, m.in. na festiwalach w Jarocinie, Soundrive, Next Fest, na Męskim Graniu czy Great September. Jest laureatką Nagrody Głównej Festiwalu Fama – TRYTON i Odkryć Empiku 2024. Jedno z najciekawszych odkryć muzycznych ubiegłego roku.
Kathia wystąpi 15 maja w Strefie Żaczek (Aleja 3 maja 5).
THE DUMPLINGS
The Dumplings, czyli Justyna Święs i Kuba Karaś, poznali się w 2011 roku na konkursie piosenki. To jeden z najbardziej znanych polskich electro-pop duetów, który można było zobaczyć na największych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą (Open’er, Off Festival, Męskie Granie, Orange Festival, SXSW, Sziget, The Great Escape, Liverpool Sound City). Wydany 8 lat temu Kocham być z Tobą to ich największy przebój, choć to utwór o trudnej i bolesnej, toksycznej relacji, w którym brutalny opis przemocy fizycznej wyśpiewano uroczym żeńskim głosem. The Dumplings usłyszymy 18 maja w sobotę, w strefie Plaża AGH, przy ulicy Rostafińskiego 4.
DARIA ZAWIAŁOW
Pochodzi z Koszalina. Piosenkarka, kompozytorka i tekściarka. Laureatka „Szansy na Sukces”, uczestniczka także innych telewizyjnych talent show. Jej płyty zyskały podwójne diamentowe i potrójnie platynowe certyfikaty za poziom sprzedaży; na koncie ma cztery albumy studyjne (pierwszy, „A Kysz”, wydała w 2017 roku). Daria Zawiałow Współpracowała z najbardziej znanymi polskimi artystami, jak Dawid Podsiadło, Vito Bambino, Ralph Kamiński czy Piotr Rogucki. Swój najnowszy album „Dziewczyna pop” Daria wydała w ubiegłym roku.
Daria wystąpi 16 maja, w czwartek, w Strefie Żaczek.
KWIAT JABŁONI
Kwiat Jabłoni to duet-rodzeństwo, Kasia i Jacek Sienkiewiczowie. Dzieci Kuby Sienkiewicza, lidera zespołu Elektryczne Gitary, wykonują muzykę spod znaku pop folk, w różnych jego odmianach (indie pop, indie folk, czy bluegrass). Ich debiutancki singiel Dziś późno pójdę spać wydany w 2018 roku, był ich pierwszym dużym sukcesem. W 2022 roku z Bedoesem i Krzysztofem Zalewskim stworzyli supergrupą 13. edycji Męskiego Grania, nagrywając hymn tej edycji, Jest tylko teraz. Najnowszy, czwarty album studyjny Kwiatu Jabłoni „Pokaz slajdów” ukazał się w październiku 2023. W Krakowie wystąpią w środę, 15 maja w Strefie Żaczek.
ATAWIZM
Muzyczny duet Atawizm tworzą wokalistka i gitarzystka Zosia Ścigaj, oraz perkusista Mateusz Kamiński. Za teksty piosenek odpowiada Zosia, natomiast aranż powstaje podczas wspólnej pracy. Choć słowo „atawizm” tyczy się genetyki i z definicji oznacza ujawnianie się u danego osobnika cech gatunkowych charakterystycznych dla jego przodków, dla Zosi i Mateusza jest ono symbolem ważnych wartości, które powoli znikają z życia. Starają się by odbiorcy, do których kierują swą twórczość, mogli usłyszeć w niej echa różnych gatunków. Krakowianie będą mieli okazję usłyszeć te echa 17 maja w piątek, w Strefie Plaża AGH przy ulicy Rostafińskiego 4.
JULIA ROCKA
Julia Rocka to nie tylko piosenkarka, ale również aktorka. W ubiegłym roku ukończyła studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Artystka młodego pokolenia, szerszej publiczności dała się poznać dzięki serwisowi Tik-Tok i wydanej z Michałem Głomskim w 2020 r. piosence Jeep. Jej debiutancki album „Blaza” ukazał się w lutym 2023 roku.
oprac. Irena Łucka