Chciałoby się powiedzieć: Namena Lala jakiej (do końca) nie znacie. Children of Possibilities to piąty singiel zapowiadający płytę „Lala”, która ukaże się jeszcze w tym miesiącu. Pierwszy tak bardzo synthowy, w którym soczysta elektronika dochodzi do głosu na równi z głosem Nameny. Efekt jest piorunujący. Jak sama pisze, „Children of Possibilities powstało w odpowiedzi na wyzwanie: ‚napisz piosenkę swojego pokolenia”. Należę do pokolenia millenialsów. Nasi rodzice, sami wychowywani w PRL-u, byli (a może dalej są?) przekonani, że w obecnym świecie da się osiągnąć wszystko. ‚American Dream‘ wciąż mocno pokutuje również w Polsce, do której transformacja wprowadziła kapitalizm ze wszystkimi jego negatywnymi aspektami. My, millenialsi, przekonaliśmy się na własnej skórze, że nie tylko nie da się mieć wszystkiego – często nie warto, a nawet nie należy. Nasza planeta jasno nam to sygnalizuje.
Pozostajemy “Dziećmi Możliwości”, które stopniowo przestają wierzyć w cokolwiek“.
Za produkcję odpowiedzialna Ira Lobanok. Sam utwór niesie się po streamingach szeroko, a jeszcze dwa dni można wspierać projektowy plan na pełnowymiarowy debiut Nameny: https://zrzutka.pl/jfzfc3
Utworem Do mnie mów duet Kozyrska x Sieczak otwiera nowy muzyczny rok i rozdział. Debiutowali w 2021 roku płytą „Nowe niebo”, teraz proponują, jak sami piszą, „romantyczne podejście do muzyki i słów”. To chyba najbardziej radiowy utwór, jaki dotąd nagrali, w którym wyraźnie słychać większą dojrzałość i świadomość stylistyczną. Jedno pozostaje bez zmian – Kozyrska i Sieczak opowiadają o relacjach, bliskości i emocjach.
Kozyrska x Sieczak to dwójka ludzi, którzy kładą nacisk na urozmaicone, organiczne brzmienie. Muzycznie mieszają nostalgiczny pop z odrobiną gitarowych urozmaiceń wzbogaconych subtelną alternatywą.
Nowy utwór wspiera video, które jest „wizualną podróżą przez świat Joanny Kozyrskiej i Macieja Sieczaka”. Dla tych, którzy chcieliby zasmakować nowego materiału na żywo, zaproszenie na premierowy koncert 9 lutego do klubu Drizzly Grizzly w Gdańsku.
Bracia Pospieszalscy na kolejnej prostej jako Santabarbara. Po udanym Disco proponują teraz podwójną przyjemność w postaci utworów Newport i Poza mną. Mają być one wizytówką całej płyty, ale po trzech singlach wiadomo tylko jedno: konsekwentnie trzymają się swoich alt-dream-popowych brzmień, które wybijają ich ponad średnią polskiego pop-streamu zakorzenionego w synthcie. Dodać trzeba, że nowe wydanie jest jednocześnie współpracą zespołu z autorami tekstów: Krzysztofem Klekowskim („Newport”) i Martą Fortowską („Poza mną”).
Single Newport i Poza mną zapowiadają wydanie debiutanckiego albumu „The Best Of Unreleased Hits”, którego premiera zapowiedziana jest na kwiecień 2024 roku. Wydawcą jest Fundacja Muzyki Niezależnej.
Dla przypomnienia, zespół tworzą: Szczepan – lead voc, synths, keys; Łukasz – backing voc, synths, keys, piano; Nikodem – drums.
Wojciech Bąkowski i Jan Piasecki, inaczej GERDA, opublikowali właśnie drugi singiel z albumu „Diabeł“, który ukaże się 9 lutego nakładem Dyspensy Records. Animację do utworu Sindbad, zwaną teledyskiem, wykonał Wojciech Bąkowski.
Geneza samej nazwy to germańskie imię, które pochodzi od staronordyjskiego garðr, i oznacza zamknięcie. Jak sami tłumaczą, „w mitologii nordyckiej Gerda jest boginią płodności zamkniętej, a jej święte miejsca to szklarnie, oranżerie i atria, ogrody botaniczne, warzywne i kwiatowe, miejskie i przydomowe. W historii najnowszej Polski, Gerda tymczasem to firma produkująca drzwi, zamki i okucia za pomocą których Polacy pozamykali się u progu nowego millenium na cztery spusty.“
Album “DIABEŁ” dostępny jest ciągle w preorderze: https://muzyka.sklep.pl/alternatywa/gerda-diabel-1lp, choć premiera tuż tuż.