Rok trzeci to nie tylko tytuł nowej piosenki duetu BAiKA, ale też świetnie przedstawiony muzycznie „czas w każdym związku, kiedy pojawia się myśl, że mogliśmy trafić lepiej; że ta druga strona nie jest tak idealna, jak nam się wcześniej wydawało i może lepiej wysiąść z tego ‘pociągu’ nim wywiezie nas na manowce”. Nie brzmi to nadto optymistycznie, ale taki sprawdzian wcale nie musi oznaczać permanentnego kryzysu, bo albo pozwoli przeprowadzić związek suchą stopą, albo „w tym miejscu kończy planowanie wspólnej przyszłości”. Tak przekonują BAnach i KAfi, którzy przyznają, że piosenka powstała sześć lat temu, czyli w czasie, gdy sami mieli taki „rok trzeci”. Słuchając utworu po raz kolejny przekonuję się, że powtarzana w tekście fraza „oddaj mi mój raj” ma zaskakująco ponadczasowy wydźwięk.
Dęciaki, melodia, która ma w sobie osobliwy, karnawałowy flow – wszystko składa się na kawałek bardzo ładnego, bo frapującego nagrania. Muzykę do Roku trzeciego napisali wspólnie (Katarzyna Figaj i Piotr Banach), tekst jest autorstwa Piotra. Całość zrealizowana została w domowym studiu, w październiku tego roku.
Koniec magii to trzeci i ostatni singiel zapowiadający album warszawskiego zespołu Kryształ, „Poświaty”. Jak mówi o nowym utworze Iurii Kasianenko, wokalista grupy, „Koniec magii to piosenka o nadziei, która nawet gdy okazuje się ślepa, to potrafi czynić cuda, jakie nie zawsze da się zobaczyć gołym okiem”. Nowy album ukaże się 22 listopada nakładem wytwórni Piranha Music. Po premierze płyty zespół zagra kilka koncertów promujących ten materiał, m. in. otwierając z Wijem trasę koncertową Blindead 23 i Obscure Sphinx w wybranych miastach.
Kryształ to warszawski kwartet grający shoegaze połączony z post-punkiem i zimną falą. Powstali w 2021 roku, a debiutancki materiał wydali w październiku 2022 (nakładem Koty Records). W maju 2023 Kryształ pojawił się na postpunkowej składance „Najmłodsza generacja” (z utworem Nieznośnie lekko żyć, wyd. NoPasaran & Zima Records). Wystąpili dotąd na kilku dużych polskich festiwalach, takich jak Soulstone Gathering, Summer Dying Loud czy Great September.
Dylematy to pierwszy singiel zapowiadający drugą długogrającą płytę zespołu Olga Meder + Domownicy. Szykują się „zmiany, remonty i budowa od nowa pięciu kątów zespołu”, z których zostanie stworzony album „Materiały budowlane”. Premiera płyty przewidziana jest na 2025 rok.
Jak zapewnia zespół, „nowy materiał już dojrzewa do tego, by z wersji roboczo-budowlanej stać się pełnoprawnym albumem, w którym można się rozgościć”. I dodaje: „Dylematy nie tylko sygnalizują zmiany, za którymi idą liczne rozterki. To przede wszystkim podsumowanie naszej współpracy z wieloma ludźmi, którzy, wierzymy, że nieprzypadkowo stanęli nam na drodze i wydeptali nowe ścieżki. Dzięki takim pojawiającym się i kiełkującym relacjom, możemy być tu gdzie jesteśmy. Jak na razie, jest to dla nas największa i najbardziej wyczekiwana premiera.” Całość jest bardzo spójna i jeszcze nie pada daleko od debiutu, ale tym bardziej czekamy na resztę materiału.
Do utworu Dylematy, który powstał ponad rok temu, w Trójmieście, nakręcony został również teledysk.
20 listopada ukaże się debiutancki album Bogdana Kondrackiego. Producenta, spod którego rąk wyszły płyty m.in. Dawida Podsiadło, Darii Zawiałow, Ani Dąbrowskiej, Korteza czy Brodki. Ale nie tylko, bo Kondracki to współzałożyciel grupy Kobong, z którą w latach 90. nagrał dwie płyty, a także m.in. zespołów Neuma, Labirynt czy Nyia.
Teraz Bogdan Kondracki zdecydował się na wydanie materiału solowego. Płyta „Cudze rady psują mi życie”, na której znajdzie się 10 utworów, może okazać się zaskoczeniem, bo to materiał dość nietypowy jak na dzisiejsze realia rynkowe. Płytę firmuje piosenka Zima, nagrany z młodą Sandrą Reizer, która sama wydała niedawno singiel Lepiej niż teraz.
Muzyka, wszystkie instrumenty, produkcja i mix: Bogdan Kondracki. Za tekst odpowiadają Kacper Kondracki i Maja Brzeska.